Alternativ.nu
Övriga ämnen => Skogsbruk => Ämnet startat av: krikav skrivet 07 nov-12 kl 10:44
-
Hur anlägger och sköter man en hamlingstäckt på ett bra vis?
Ska jag gå och plantera ut trädplantor på en åker och sedan bara vänta? :)
Finns det några praktiska råd, eller guider från folk som gjort liknande saker i nutid?
-
Jordbruksverket har småhäften med info om bl a hamling, stubbskottsängar och skottskog. Kurser ges av LRF/Länsmuseet Kristianstad (troligtvis fler) och innehåller både teori & praktik.
Nu bor du lite avigt till (..) men Hörjelgården http://skane.snf.se/?page_id=63 (http://skane.snf.se/?page_id=63) har exepel på hur hamlat ser ut, fler exepel finns i häftet från JBV
Lycka till!
-
Det står lite i handboken också:
http://handbok.alternativ.nu/%C3%96vriga_%C3%A4mnen/Landskapsv%C3%A5rd/Hamling (http://handbok.alternativ.nu/%C3%96vriga_%C3%A4mnen/Landskapsv%C3%A5rd/Hamling)
-
Det står lite i handboken också:
[url]http://handbok.alternativ.nu/%C3%96vriga_%C3%A4mnen/Landskapsv%C3%A5rd/Hamling[/url] ([url]http://handbok.alternativ.nu/%C3%96vriga_%C3%A4mnen/Landskapsv%C3%A5rd/Hamling[/url])
Jo, fast det som står där är bull och lösa gissningar. är inte så väl underbyggt. JBF's häften och LRF's kurser är bra och gratis.
Träd är för dyra att leka med, bra om de kan användas på ett fungerande vis.
-
Aha, jag får medge att jag inte läste igenom det :P
En annan källa till kunskap kan vara förra tråden i ämnet, den ligger ju bara tio steg nedanför den här i listan här på skogsbruk
-
Jag skulle börja med att kolla hur det ser ut i eventuella bryn på marken innan jag anla någon större plantering. Ska man plantera igen en åker med trädplantor så behövs det nog mer intäckter än vad hamlingen ger för att det ska vara lönsamt och brynen har de flesta lantbruk redan gratis och de ska ändå hållas efter.