Alternativ.nu
Djur => Höns => Höns: Boende/hägnad => Ämnet startat av: Wildvittra skrivet 30 okt-12 kl 13:12
-
Håller på o planerar för nya vinterhönshuset och tänkte jag skulle sätta upp en bit av en gammal stupränna som "matränna" att ha matrester i på ena väggen (i lagom höjd såklart). Började då fundera på om det inte kanske vore en bra idé att ha en sån ränna för fröna också? På så vis kan ju fler äta samtidigt om man gör den lång. Vad tror ni? :)
-
Foderrännor bör ha kant som är invikt en bit över rännan, annars blir spillet onödigt stort.
-
Foderrännor bör ha kant som är invikt en bit över rännan, annars blir spillet onödigt stort.
Förstår tanken, men på de foderautomater jag har så är det ingen kant? Men hönsen pickar ju upp frön från golvet också så det brukar inte vara några problem. :)
-
citerar mig själv från en gammal tråd
jag har provat med hängränna, men jag tyckte hönsen sprätte så mycket foder ut rännan när de åt.... så nu använder jag vanligt avloppsrör (orange 11cm), som jag sågar bort (med sticksåg) ca 1/3 av röret. Jag monterar fötter på mina och har dem på golvet - men ser inget problem med att skruva upp dem på väggen om man skulle vilja det
kort på en kortvariant som jag gjorde av en överbliven rörstump, har även ett par som är gjorda av hela 3 meters rör...
([url]http://alternativ.jib.se/IMG_5856.JPG[/url])
-
Hängränna är jättebra. Jag skruvar fast den i en planka. Jag har slaktat ett gammalt cd-ställ, sågat bort´pinnarna´, behållit ca. var tredje pinne, skruvat fast. Inget spill! 8)