Alternativ.nu
Djur => Höns => Höns: Boende/hägnad => Ämnet startat av: jjbo skrivet 11 okt-12 kl 21:54
-
Jag göra ordning en gammal hästbox som är en del av ett utehus vi använder till förvaring. Vi har värmepump där inne så det håller alltid några plusgrader året runt. Plus att det finns ett fönster och nära till en dörr med kattlucka ut i friheten.
Det jag undrar över är hur man borde göra med golvet. Det är som ni ser på bilden trägolv. Ska man lägga ut något på golvet innan man häller ut kutterspån? Flyttkartonger eller dylikt som skyddar lite och är utbytbart. Är lite rädd att trägolv (golvspringor osv) kanske inte är bästa underlaget för höns... kvalster och annat. Är det kanske smartare att bygga ett annat hönshus?
Jag ska bara ha max 5 höns och en tupp så de får riktigt mycket yta. De går fritt på gården mestadels men tänker att de ska ha det bra i vinter.
Massa tips mottages gärna! Har aldrig haft höns innan.
-
Har du så få höns, och håller ströet torrt, så ska det nog gå bra. Problemet uppstår om det bli för blött. Då ruttnar trägolvet.
En del har vanlig plastgolvmatta i hönshuset, eller våtrumsmatta.
Se till att luckor och dörrar går att stänga ordentligt och täta ev större springor, så att du inte får in rovdjur.
Det kommer säkert att funka bra i det huset du har, tills du blir biten av hönshysterin och vill ha fler höns i olika grupper, då vill du nog bygga något annat, eller anpassa utrymmet du har.
Lycka till!
-
Det ser ut att vara ett jättefint utrymme, men som Ieenilorac pratar om, så hade jag valt att lägga in någon typ av plastmatta. Det är lättare att hålla rent.
Lycka är att skaffa höns <3
-
..eller om du inte har möjlighet, bara ha något på golvet, just där du har vattnet!!. Höns blaskar mycket med vatten..största faran att du ska få golvet förstört, är just där du tänker placera hönsens vatten..Finns tex billiga plastbrickor på IKEA, du vet såna man bär ut typ "fikat på ut i trädgården brickor", med lite kant på..Sedan kommer vattnet de ev skvätter ut, INTE på golvet iallafall..Har liknande golv i mitt största hönshus, precis som du har..Det går ju ochså att bytta ut plankor, om någon blir förstörd..Minst besvär i framtiden blir det ju dock, att göra som du redan har fått tips om..Men eftersom jag själv har en del trägolv, måste jag ju skriva något annat..haha..Men visst är en typ av plastmatta det bästa!!!
-
Om du lägger plastmatta på golvet, se till så att det inte kan komma in vatten under mattan. Då kommer det garanterat att ruttna fortare än utan matta, eftersom det aldrig kan torka.
-
Vad är det för material under trägolvet?
-
Det går jättebra att ha det som du tänkt det. Det viktiga är att du hinner med att ge hönsen sin dagliga tillsyn, städa undan efter dem och hålle koll så att det inte blir blött rakt igenom mot trägolvet.