Alternativ.nu
Djur => Grisar => Ämnet startat av: Pepparkaks gården skrivet 06 okt-12 kl 14:03
-
Hej
Vår snart 6-åriga galt har blivit väldigt stel i bakbenen och ibland ser det ut som om bakdelen inte riktigt hänger med när han reser sig eller vänder sig hastigt. Han äter normalt och traskar runt i hagen och betar.
Någon som vet vad det är? Är det dåliga leder, typ reumatism? Går det över? Kan vi ge honom något för att underlätta stelheten? Hans humör har blivit sämre och han tolererar inte att min sambo kelar med honom på samma sätt som förut. Vi är oroliga att han har ont.'
Tacksam för info och goda råd
Hälsn
Hanna
-
Är det en riktig gris? Alltså ingen minigris?
Tycker nog att i den åldern så är det på en vanlig gris, helt vanligt med slitna leder. Är han stor och börjar bli grinig så får ni tänka på att den inte på nåt sätt är ofarlig.
Jag hade tagit bort honom, faktiskt.
Men vill du ge nåt så prova med selen. Vad får han för mat?
-
Hej
Det är en Linderödsgalt, så ca 200-250 kg i vikt bär han runt på. Han äter ett närodlat foder som vi köper direkt från kvarnen i närheten där vi bor. Han får ju vegetariska hushållsrester som lite extra. Menar du att ett sele håller lederna i schack?
-
Nej jag menade inte en sele att ha på. .utan tillskott av Selen i maten :) . Finns som pulver och hjälper i vissa fall mot ledproblem.
-
Hoppsan, feltolkning av mig. :-[ Känner till både selen och glucosamine. Är det värt ett försök? Ledproblemen är ju inte direkt i ett tidigt stadium längre. ???
-
Nja, jag kan ju bara säga vad jag hade gjort.. och det är slakt.
Han kommer ju troligen inte att bli särskilt mycket bättre, mer än tillfälligt. Så pass gammal och tung..det frestar på.
Ledproblem är ju bland det vanligaste problemet när dom blir lite äldre, mycket beroende på att dom aldrig verkar sluta växa, utan bara blir större och större!