Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Utfodring => Ämnet startat av: itajon skrivet 17 sep-12 kl 19:59

Titel: Nya djur till de yngre
Skrivet av: itajon skrivet 17 sep-12 kl 19:59
Jag har ungdjur brahma maran 4 månader, i går köpte jag ett gäng vuxna Maraner nu får ju de äta allfoder, vad händer om jag värpfoder och de små äter av det ????+hur ska jag mata?
Tänkte inte så långt innan mitt impulsköp
Titel: SV: Nya djur till de yngre
Skrivet av: karsan skrivet 17 sep-12 kl 21:43
Finns säkert mer erfarna hönsägare än vad jag är, men jag skulle ge allfoder och snäckskal separat. Största skillnaden mellan allfoder och värpfoder är att värp inkluderar kalk, (har jag förstått).
 
 Det är vad jag ger, har också blandade åldrar, bara  sju hönor. Dessutom får mina gå fritt och hitta sniglar, maskar, grönt gräs, och så får de hel havre.  Samt matrester - kokta potatisskal i princip varje dag. Solrosfrö som lockbete.  Höns är bra på att välja rätt mat efter behov, så olika slags mat är bra.
Titel: SV: Nya djur till de yngre
Skrivet av: itajon skrivet 18 sep-12 kl 08:30
Tack mina  går ute med i ett stort grönt hägn, får hallonbuskar rester, snäckskal.
Titel: SV: Nya djur till de yngre
Skrivet av: Grimla skrivet 18 sep-12 kl 08:46
Tänk på att dina inköpta vuxna djur har en annan stam av coccidier än vad dina 4 månaders ungdjur har. Dvs ha koll så att ungdjuren inte insjuknar i coccidios när du har djuren blandat.

Vänta med att ge ungdjuren snäckskal och foder med kalk i dvs. värpfoder tills de börjar värpa.
(Allfoder är inte ett värpfoder)
Titel: SV: Nya djur till de yngre
Skrivet av: Lycka skrivet 18 sep-12 kl 08:57
Hur är det med kycklingar och unghöns (som inte börjat att värpa)
Äter de snäckskal om det finns.
Kan inte se att mina gör det.
Ger allfoder.
Titel: SV: Nya djur till de yngre
Skrivet av: sonja på slätten skrivet 18 sep-12 kl 10:47
Jag har alltid snäckskal tillgängligt,  eftersom jag nästan aldrig ger värpfoder. Om inga hönor värper går det åt minimalt, när värpning kommer igång går det åt massor. Så jag tyder det som att djuren vet själva vad de behöver.