Alternativ.nu

Odling => Övrigt om odling => Ämnet startat av: karsan skrivet 12 sep-12 kl 18:03

Titel: vildvin, rotar sig lianerna?
Skrivet av: karsan skrivet 12 sep-12 kl 18:03
Vi har just rivit ner en massa vildvin som hotade att bända loss takpannorna. Lianer med blad hamnade helt naturligt i en stor hög i bästa odlingslandet, som  nu är tomt på grödor. 
Då är frågan: Kommer lianerna att rota sig så att det blir tusen småplantor i vår?  Eller kommer de att förmultna och förbättra jorden?  Alla slingorna är avskurna från sina nuvarande rötter.
Titel: SV: vildvin, rotar sig lianerna?
Skrivet av: Prästgårdshönan skrivet 12 sep-12 kl 18:39
Vi gjorde lika förra hösten av samma orsak fast de hamnade på komposthögen. I våras var det fullt med vildvin där som rotat sig och tog över allt... Ända tills vi skaffade kalkoner, nu syns inte ett spår av vinet. Fick dock en känsla av att det var de förvedade lianerna som rotade sig bäst.
Titel: SV: vildvin, rotar sig lianerna?
Skrivet av: karsan skrivet 13 sep-12 kl 08:00
Tack för svar -  synd att jag inte har plats för kalkoner.  Mina höns har inte visat minsta intresse för att äta vildvin.  Blir att släpa upp det till trädgårdskomposten.  Det gör inte så mycket om de tar över där, ligger vid norrsidan av ett berg, får väl se vad vildvinet hittar på där.