Alternativ.nu
Djur => Biodling => Ämnet startat av: bacissej skrivet 12 sep-12 kl 13:19
-
Har i år gått en kurs- mitt första år som biodlare :)
I morgon ska jag hämta hem mina bin från kursgården för att ha dom hemma hos mig.
Kupan har en nätbotten och där jag trodde jag hittat den perfekta platsen slog det mig att det kan bli lite blåsigt vintertid. Har läst och frågat runt- nån säger att jag ska lägga en träskiva mellan bänk och kupa vilket även då skulle skydda mot möss och nån annan säger att man kan ställa en tomlåda underst! Kommer säkert göra mängder av fel i början men vill inte att dom ska frysa ihjäl pga min okunskap 😉. Råd eller tips vore tacksamt.
-
De fryser inte ihjäl. Men i ett mycket blåsigt läge går det åt flera kg mer foder under vintern än i mera lä. Ett blåsigt läge har däremot andra nackdelar. En är att de flyger mindre blåsiga dagar, speciellt tidigt på våren då även en del bin förloras för att de inte lyckas landa eller komma tillbaka. En annan nackdel är att kuporna riskerar att blåsa omkull. En tredje är att det är svårare att jobba med bina i blåst.
-
Det är min erfarenhet också att blåsiga platser inte är helt problemfria. Det går om inte annat åt mer vinterfoder.
Fryser ihjäl gör dom nog inte, däremot svältrisk i mars april om dom fått äta mycket för att hålla värmen.
Tomlåda under fungerar jättebra. Även talgoxar får svårare att hacka fram nyfikna vaktbin.
Täpp inte till ventilationen helt bara. Det bildas ganska mycket vatten under vintern som måste ventileras bort.
// Jag postade samtidigt med Olof och kan bara instämma i de andra nackdelarna han nämnde också
-
Tackar så mkt för era svar. Platsen jag valt gränsar mot ett större grönområde och eftersom jag har grannar åt alla andra håll så testar jag nog att ha dom där iaf men ska sätta en tom låda under och säkerställa att den inte kan välta :)