Alternativ.nu
Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: frango skrivet 09 sep-12 kl 12:43
-
Någon som använder ett tekniskt hjälpmedel för att planera odlingen? Isf vilket?
Prova http://smigo.org/ (http://smigo.org/beta/). Smigo ger tips om vilka grödor som kan samodlas och man kan lägga till egna arter om dom inte redan finns med.
/Christian
-
Tjusigt! :D
Jag försökte lägga till att ringblomma är bra ihop med kål, lukten skrämmer bort kålfjäril, men jag hittar inte hur man lägger till regler?
Eller att tagetes är bra mot nematoder som angriper jordgubbar och potatis.
Ubuntu 12.04 & Firefox 15.
-
Det går inte att lägga till nya regler, bara dölja eller visa befintliga regler. Men håll utkik, nya funktioner läggs till med jämna mellanrum.
-
Men hur funkar det ??? *fattar noll*
-
Du ritar upp dina land och "planterar ut" växter där du vill ha dem.
Klickar på en växt och sedan på den ruta där du vill ha den.
Rutmönstret växer om du kommer nära kanterna.
Du får förenkla det hela så att det fungerar med fyrkanterna. Rita upp varje land/bädd för sig med gräsmatta eller gång emellan. Kanske rita en upphöjd bädd som 4-8 rutor så att du kan ha med alla olika grödor du odlar i den bädden det året.
Vitsen är, som jag förstår det, att man får hjälp med att fundera igenom vilka växter som passar tillsammans.
Sedan hade det ju varit häftigt om man kunde ha flera växter efter varandra i samma ruta samma år.
Det går fint att göra samma sak i ett kalkylblad, om man vill.
-
Planerar gör jag i huvudet.
Ev. gör jag någon kludd på ett papper.
Möjligtvis skriver jag upp vilka sorter jag vill odla.
Klara mig utmärkt med det utan dataprogram!
-
Planerar gör jag i huvudet.
Ev. gör jag någon kludd på ett papper.
Möjligtvis skriver jag upp vilka sorter jag vill odla.
Klara mig utmärkt med det utan dataprogram!
Jag kör med rutpapper och penna. Och en mapp för att samla planeringen år från år, så jag har koll på växtföljden. :)
Men det kan säkert finnas en poäng med ett datorprogram också.
-
Jag har ritat in mitt köksland på ett excelblad och jag tycker det bästa är att man lätt kan ändra och planera om för varje år, så att växtföljden blir bra! Och att det blir enkelt att notera resultat och jämföra.