Alternativ.nu

Mat & tillvaratagande => Övrigt om mat och recept => Ämnet startat av: wahlgrens skrivet 29 aug-12 kl 11:27

Titel: Älgört
Skrivet av: wahlgrens skrivet 29 aug-12 kl 11:27
Hoppas att någon kan svara på detta. Kan jag vara säker på att det är älgört som jag har plockat. I alla beskrivningar jag läst så verkar allt stämma, men jag är ändå orolig. Finns det någon växt som möjligtvis skulle kunna förväxlas med älgört, förutom brudbröd, den har jag redan uteslutit.

Nu har ju tyvärr blommorna redan blommat ut, så jag har bara de söta små bollarna i toppen samt blad och stjälk att gå på när jag ska artbestämma. Så som sagt, finns det något jag behöver vara orolig för? Eller är det bara att torka och göra te? Vilka delar är bäst att använda i så fall?
Titel: SV: Älgört
Skrivet av: christelle skrivet 29 aug-12 kl 11:38
http://www.skogsskafferiet.se/alggras/ (http://www.skogsskafferiet.se/alggras/)  :D
Titel: SV: Älgört
Skrivet av: wahlgrens skrivet 29 aug-12 kl 12:08
Tack, fast oj... Nu blev jag osäker... De jag plockade har inte helröda stjälkar. Endast bladstjälkarna är röda.
Titel: SV: Älgört
Skrivet av: christelle skrivet 29 aug-12 kl 17:27
"Älggräs är en storväxt ört som kan bli upp till en och en halv meter hög och som ofta växer i stora bestånd på fuktiga marker. Stjälken är upprätt och mångbladig. Bladen är parbladiga med små bladflikar mellan de fåtaliga småbladen, uddbladet är ofta stort och tre- eller femflikat och bladskaften är vackert rödfärgade. Småbladen är stora, veckade, tandade och oftast gråvita på undersidan. Älggräs blommar från juni till augusti med gräddvita, starkt ... " ur den virtuella floran så du är nog på rätt spår
Titel: SV: Älgört
Skrivet av: Pata skrivet 29 aug-12 kl 18:41
Lägg upp ett foto på det du plockat så får du snabbt svar.

Titel: SV: Älgört
Skrivet av: itajon skrivet 29 aug-12 kl 19:44
Gnugga i händerna lukta luktar så gött