Alternativ.nu
Hantverk => Trä => Ämnet startat av: Foks skrivet 27 aug-12 kl 11:19
-
Hej!
Har en fråga rörande användandet av tränarar (fyrkantiga). Hur hålfast är dom? Satte i hopp två bitar lite spontant och nog tyckte jag att det satt bra.
Fråga två, om man spetsar till dom i ena ändan, hjälper det då om man häller i lite lim i botten av hållet då? Jag tänker att det annars inte får plats med limmet.
-
Vad tänker du på för storlek och ändamål?
-Normalt sätter man inte fyrkantiga narar i runda hål. Då man timrar och narar ihop stockarna brukar hålen vara kring 38 mm och så sågar man narvirket till 38x38 och täljer dem åttakantiga och slår dit dem. Det blir väldigt starkt.
-Då man låser ihop tappningar på till exempel stolar och fönsterbågar täljer man naren rund med aningen trög passning men lämnar ena ändan fyrkantig. Övergången mellan rund och fyrkantig skall vara täljd så att det blir en gradvis övergång. Sedan slår man in den tills den fyrkantiga delen går in en bit och biter fast i hålet och då behövs inget lim för att hålla kvar naren i hålet.
Man narar aldrig för att hålla mot dragande krafter som vill dra ut naren. I sådana fall skall det vara spik eller skruv eller bult. Narar använder man för att hålla imot skjuvande och brytande krafter.
-
Hej!
Jag tänker mig mindre lådor och liknande där jag inte vill sinka sidorna. Alltså inga extrema slitage.
En del verkar faktiskt slå ner dom helt fyrkantiga (förutom längst ner)
Det blev snyggt och jag tänker att det blir enklare sen om jag vill fixa till ytan med hyveln efteråt än om jag använder spik..
Men det kanske blir för klent för att låsa sidorna?
-
Här är ett kort avsnitt som behandlar ämnet av två minst sagt erfarna herrar. Gillar namnet på avsnittet också, "Peter & the box" :) http://www.pbs.org/woodwrightsshop/video/2700/2701.html (http://www.pbs.org/woodwrightsshop/video/2700/2701.html)
Googla på Peter Follansbee och du får upp en och annan låda m.m.
I sina stolar använder han ofta "drawboring", han medvetet offsettar hålen så tappen tvingar ihop fogen.
-
Hej!
Har en fråga rörande användandet av tränarar (fyrkantiga). Hur hålfast är dom? Satte i hopp två bitar lite spontant och nog tyckte jag att det satt bra.
Fråga två, om man spetsar till dom i ena ändan, hjälper det då om man häller i lite lim i botten av hållet då? Jag tänker att det annars inte får plats med limmet.
Du behöver inte ha fyrkantiga pinnar, du gör dom runda genom att knacka dom genom en järnbit med hål i . Hål i fallande storlek i järnbiten som är tio m.m. tjock och hålen något konad i kanten av hålet. vänd pinnen varannan gång. 7,5 -7 -6,5 - 6 m.m. eller 9,5 -9-8,5 -8 m-m. Den drivs genom ett något mindre hål. pinnen är något spetsad i ändarna när man börjar.
Ett mycket torrt ämne helst ungstorkat av ett hårt trädslag ger en mycket stark hel som det heter.
Järnbiten kallas för helmoder och vilar på två träklossar något högre än pinnarna är långa.
Användes för att sätta samman fartyg förr i tiden. Går att göra i många storlekar och ändamål.
Något lim behövs inte när komprimerade torra pinnar/helar använs. Ene, Björk, Rönn går bra.