Alternativ.nu

Djur => Får => Övrigt om får => Ämnet startat av: kackelo skrivet 24 aug-12 kl 23:03

Titel: gruppdynamik
Skrivet av: kackelo skrivet 24 aug-12 kl 23:03
Vi har 2 tackor som är 7 resp 5 år som vi inte skal betäcka till nästa år pga att de haft svåra lamningar. Övriga flocken består av en tacka som knappt är 2år och har lammat en gång samt dessa tre tackors 5 årstacklamm. Vi står i valet och kvalet om vi skall slakta de 2 gamla men funderar på om det skulle bli oroligt i flocken om det inte finns några äldre ledare i flocken.

Vad säger ni?
Titel: SV: gruppdynamik
Skrivet av: Lorita skrivet 25 aug-12 kl 07:41
Jag tycker du ska slakta, jag ha en liten flock med äldsta tackan född -08 och övriga 3 födda -11 och flocken är väldigt trevlig. Du kommer ju nästa år att ha din äldsta tacka på 3 år då är ju den vuxna.
Titel: SV: gruppdynamik
Skrivet av: kackelo skrivet 26 aug-12 kl 13:54
någon mer som har tankar kring detta?
Titel: SV: gruppdynamik
Skrivet av: vallhunden skrivet 26 aug-12 kl 16:07
Jag tror att det går bra om du slakter ut de gamla. Det finns ju fortfarande en äldre tacka, som kan tala om för dom vad de ska göra... ;D