Alternativ.nu

Övriga ämnen => Hushåll => Ämnet startat av: Weasel skrivet 22 aug-12 kl 16:36

Titel: Få bort mögel från tyg
Skrivet av: Weasel skrivet 22 aug-12 kl 16:36
Tips på hur jag får bort svarta mögelprickar från ljust barnvagnstyg efterlyses! Har skrubbat med flytande tvättmedel, och har fått bort en hel del, men på vissa ställen är där kvar.
Får ev slänga den, köpte den för 150 kr just för prickarna, på blocket ligger (rena) runt 1000, så jag tyckte set var värt ett försök, snål som man är   :-[ ;)
Titel: SV: Få bort mögel från tyg
Skrivet av: ieenilorac skrivet 22 aug-12 kl 16:53
Vilken färg är det på klädseln? Prova klorin eller köpefläckbortagningsmedel, på ett undanskymt ställe, så att du vet om medlet tar färgen.
Titel: SV: Få bort mögel från tyg
Skrivet av: torbjorn skrivet 22 aug-12 kl 22:47
Ska man få bort mögelfläckar med tvättmedel så krävs det också så hett vatten tyget tål, och inte för stor koncentration av tvättmedlet. Förmodligen blir det bättre resultat med s k vittvättmedel som ofta innehåller någon slags blekmedel.

Om inget annat hjälper, prova med väteperoxid (men försiktigt, som ieenilorac skrev).

Om du försöker med konstiga häxbrygder så tänk på att inte blanda sura och basiska ämnen, de neutraliserar ju varandra och slutprodukten kan inte göra någon nytta alls ur rengöringssynpunkt. Färdiga tvättmedel och blekmedel är avsedda att fungera bra för sig själva och resultatet blir bara sämre om man försöker blanda dem med något annat. Då är det bättre att prova med ett medel åt gången och skölja grundligt med rent vatten mellan de olika försöken.
Titel: SV: Få bort mögel från tyg
Skrivet av: Weasel skrivet 23 aug-12 kl 19:41
Tack för era svar!
Jag funderade på klor men var rädd att det skulle ta färgen också. Men jag hade ju inget att förlora så jag tog först lite, och sen på hela... Blev kanon, vagnen är som ny!!