Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Sjukdomar och skador => Ämnet startat av: surhönan skrivet 19 aug-12 kl 15:58

Titel: Kycklingar med böjda ben...
Skrivet av: surhönan skrivet 19 aug-12 kl 15:58
Har kläckt ägg i kläckaren, nu har ja fått två kycklingar som inte kan räta på benen, de är böjda o liksom på sidan av kycklingen, det känns som att leden sitter fast idet läget, känns som att benet skulle gå av om ja rätade på det med tvång..
Detta leder till att kycklingen ligger mest platt o liksom paddlar sej framåt. Vad beror detta på?
Under kläckningstiden så var det första veckan ca 60% luftfuktighet(mätt med hygrometer från jula) sen tömde jag ur allt vatten, fick då ned det till 43% , hade så till 18 dygn, sen ca 68%, kan felet ha blivit pga av att jag inte hade nått vatten i kläckaren? eller på fel luftfuktighet??
Tacksam för svar!
Titel: SV: Kycklingar med böjda ben...
Skrivet av: ciaston skrivet 19 aug-12 kl 22:43
Är det Hedemorahöns?
Har sett att flera med denna ras har problem, men har även läst att om man har för kallt i kläckaren så kan det bli så.
Jag tejpade mina vid leden med kirurgtape , men om du letar på alternativ, så ser du att vissa tejpar ´´ihop´´ benen på nått vis, min ena gick att rädda, den andra fick jag avliva.
Lycka till.
Titel: SV: Kycklingar med böjda ben...
Skrivet av: surhönan skrivet 19 aug-12 kl 22:56
det är båda benen, det är som att de är låsta i böjt läge, de går inte att räta ut, därför verkar den inte heller få in benen under sej, blir att den paddlar på sidorna.
Har stretchat lederna försiktigt flera ggr idag o tycker att den kanske blivit lite bättre, men ingen markant skillnad..
Titel: SV: Kycklingar med böjda ben...
Skrivet av: surhönan skrivet 19 aug-12 kl 22:58
Det är isbar, har hållit mej på 100 f, som det stog i manualen, men kläckaren har ingen fläkt, så vet inte om de blir jämt o bra.. en hova bator för 42 ägg.
Titel: SV: Kycklingar med böjda ben...
Skrivet av: Grimla skrivet 21 aug-12 kl 10:48
Om dom ser ut som kycklingen på bilden så är det bäst att ta bort dom, då så grava fall inte brukar bli bra.

Olika orsaker anges B2-vitaminbrist, onormalt hala underlag, ojämn temperatur i kläcken, ärftlighet.
Titel: SV: Kycklingar med böjda ben...
Skrivet av: Lycka skrivet 21 aug-12 kl 11:08
Håller med ta bort dem.
Fick detta en gång men en kläckning dv kochin .
Inte alla men ngn.
Personligen tror jag på dålig avel.