Alternativ.nu

Djur => Andra fjäderfän => Vaktlar => Ämnet startat av: Marielle skrivet 10 aug-12 kl 16:46

Titel: I vakteltankar....:-D
Skrivet av: Marielle skrivet 10 aug-12 kl 16:46
Hm, nu när vi ändå har ett fint hönshus ... Vaktlar har faktiskt OCKSÅ varit på min önskelista liksom höns !  Har iallafall en sjukbur/ kycklingbur jag skulle kunna " avvara" till några vaktlar. Frågan är väl snarare om den duger ?  Längd ca 140 cm, djup 80 höjd 70.  Förstår att jag måste fixa något dämpande i taket, skumgummi ? Problemet är väl att ohyran kanske frodas där... Något nät kanske, några cm nedanför taket ?  Vilket vore bäst tro ?
Den är gjord direkt på golvet, är med andra ord lite dåligt ljus där. Såklart inte helt mörkt, men lite " skumt "  Vill de ha det så, eller ska man sätta dit en lampa ?
Kan ju passa på att fråga  om någon i Sthlmstrakten har vaktlar till salu ?  TROR att det är japanska jag vill ha . ( endast för äggen, ska ej äta upp vaktlarna) Vill helst inte ha helt viltfärgade individer. ( precis som med hönsen, tycker jag att det är roligare med olikfärgade djur , så man lätt ser skillnad ...)
Titel: SV: I vakteltankar....:-D
Skrivet av: Marielle skrivet 11 aug-12 kl 07:30
Ingen.. ???
Titel: SV: I vakteltankar....:-D
Skrivet av: Henrik99 skrivet 11 aug-12 kl 12:26
Hej !! :)
i din bur kan du ha ca 8 vaktlar
i taket en tilklippt tyg bit som är lika stor som buren
man sätter en spik lutande uppåt i varje hörn sen sätter man en
lika stor tygbit som buren gör ett håll i varje hörn i tygbiten
sen sätter man bara på tygbiten rätt så spänt på de sättet kan man ta ner den och tvätta
lycka till med vaktlar nu.  :) :)
mvh Henrik99