Alternativ.nu
Djur => Getter => Getsjukdomar, skador & juverproblem => Ämnet startat av: Rydefjal skrivet 31 jul-12 kl 12:45
-
Hej,
Vår ena get fick 3st jämnstora fina killingar förra veckan, tyvärr har samtliga dött under helgen, okänd orsak.
Har prövat handmjölka igår och idag. Mjölken ser fin ut ich juvert känns bra.
Min fråga är hur länge skall jag handmjölka och hur mycket per gång?
För att undvika mastit?
Även andra tips tas tacksamt emot på epost
Kakizkaniner@hotmail.com
-
Du har e-post :).
-
Välkommen till gettavlan! Ledsen för dina killingar. Om du får råd av Sussilo, så behöver jag inte tillägga något om juverhälsan.
-
Vi hjälps ju alla åt, var och en med sina erfarenheter :)!
-
Just det! :)
-
skulle ni kanske skriva tippset här istället för e-post?
s8 att en med samma fr8ga ocks8 f8r läsa svaret...
tusen tack
-
Ja, det går förstås, men vi har nog svarat på denna och snarlika frågor tidigare. Det intressanta i så fall är hur man kan hitta gamla trådar här på forumet. Dom som jobbar med forumet håller på att försöka lösa detta utan för stora kostnader eller andra problem.
-
skulle ni kanske skriva tippset här istället för e-post?
s8 att en med samma fr8ga ocks8 f8r läsa svaret...
tusen tack
Har för mig att ts ville ha svar i e-post. Massor finns att läsa i detta ämne i trådarna bakåt. Den här nya tråden ger svar på ungefär samma fråga:
http://www.alternativ.nu/index.php?topic=141334.msg1330891#msg1330891 (http://www.alternativ.nu/index.php?topic=141334.msg1330891#msg1330891)
-
TS önskade svar i e-post.
Och välkomna, både Rydefjal och AnimalMediators, till gettavlan! Här frodas den slags galenskap som kallas getkärlek! :D :D :-[
-
jag har just letat efter gamla tr8der om get-sjukdomer ganska länge... och till slut gett upp och änd8 börjad ny tr8d om skadat öga....
det känns dummt p8 ett sätt men kanske är min internet-uppkoppling här ute i skogen för trög eller s8 hitter jag inte väl?
99 sidor p8 getter, hur hitter jag d8 en fr8ga om ögon?
STORT tack till er fina veteraner som hjälper oss inte kunnande!!
Kerstin
-
Admin jobbar med sökfunktionen, den har länge varit ett sorgebarn.
-
:-*