Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Ruvning, kläckning och kycklingar => Ämnet startat av: surhönan skrivet 20 jul-12 kl 19:53

Titel: Nykläckt kyckling rullar äggen...
Skrivet av: surhönan skrivet 20 jul-12 kl 19:53
Har ung. 35 ägg i kläckaren o nu har den första kycklingen kläckts.
Det är en hova bator o äggen ligger nu på ett slätt galler, vilket medför att den kycklingen som nu kläckts rullar runt de andra äggen. Vissa av äggen var det en spricka i och nu har kycklingen rullat dessa så att öppningen blir vänd nedåt.
Hur gör man då???? Kvävs dessa kycklingar då? Ska jag ta ut kycklingen fast den inte har torkat? Några tips?

Mvh Helge
Titel: SV: Nykläckt kyckling rullar äggen...
Skrivet av: FM skrivet 20 jul-12 kl 23:17
Ingen fara så går det till i maskin o under höna oxå! De starka tar sig ut o ofta tippar ägget rätt igen ;) Lycka till  :D
Titel: SV: Nykläckt kyckling rullar äggen...
Skrivet av: surhönan skrivet 21 jul-12 kl 17:48
Ok bra, lyckades hålla fingrarna i styr o inte öppna o pilla. Nu har fem kycklingar kläckts o fler ser ut o va på väg  :)
Titel: SV: Nykläckt kyckling rullar äggen...
Skrivet av: FM skrivet 22 jul-12 kl 14:00
Vad roligt  :D