Alternativ.nu
Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: Jonas L skrivet 20 jul-12 kl 14:17
-
Det går inget vidare med den gula löken. För några dagar sedan såg de rejält trötta ut, men detta mötte mig idag.
Som jag förstår det är tanken att blasten ska bli gul som att den torkar. Det som händer här är snarare att en del av blasten blir svart som om den ruttnar bort. Men det finns vissa delar som fortfarande är gröna på en del lökar. Det är inga imponerande storlekar under jord, så det vore bra om de kunde växa lite till. Min gissning är att de inte kommer växa och att det är lika bra att ta upp dem?
Jag trodde att det skulle bli det motsatta problemet eftersom att allt vatten jag häller på bara rinner igenom och försvinner. Ytan på det landet håller sig bara fuktig i några timmar efter att man har vattnat.
-
Ett tips till nästa år, gödsla och täckodla. Om det är morötter mellan löken så hadde jag gallrat den rejält. Lycka till vidare!
-
Det troliga är att du fått lökladmögel, Peronospora destructor, på dina lökar, det är lite svårt att se på bilden. Infekterade plantor får lätt sekundära angrepp av t.ex. Alternaria mögelsvampar som gör att bladen svartnar.
Lökarna kommer inte att vara lagringsdugliga. Ät av dom så länge det går. Se till att få bort all blast från landet. Elda upp blasten eller frakta den långt bort. Odla inte lök där på 3 år, purjolök kan fungera.
Lökodling utan gifter kräver noggrann hygien. Jag komposterar endast purjolöksrester. Rester av Cepa-lök och vitlök eldar jag upp.
-
Lökbladmögel tycks oftast spridas med smittad sättlök, har man fått smitta så är det viktigt att verkligen ta upp alla lökar. Att odla lök från frö är mera omständligt, men det innebär vissa fördelar bla att man minskar risken för sjukdomar
http://www.vaxteko.nu/html/sll/slu/faktablad_tradgard/FVT123/FVT123.HTM (http://www.vaxteko.nu/html/sll/slu/faktablad_tradgard/FVT123/FVT123.HTM)