Alternativ.nu

Djur => Kor => Ämnet startat av: gernsö skrivet 19 jul-12 kl 19:59

Titel: Båda könen?
Skrivet av: gernsö skrivet 19 jul-12 kl 19:59
Skickade denna "Tjur" till slakt för ett halvår sedan då den var ca 2 år. tog denna bilden innan och har länge undrat om den var tvåkönt eller vad fasiken det var. Vad tror ni?
http://dayviews.com/nepita/507710114/ (http://dayviews.com/nepita/507710114/)
Titel: SV: Båda könen?
Skrivet av: Tjalve skrivet 19 jul-12 kl 20:24
Menar du att den har spener så är det normalt. Även män har ju bröstvårtor ;)
Titel: SV: Båda könen?
Skrivet av: gernsö skrivet 19 jul-12 kl 20:28
nä den här har ju juver fast delat, den har för mycket, jämfört med alla andra vi haft de senaste 20 åren
Titel: SV: Båda könen?
Skrivet av: Tjalve skrivet 19 jul-12 kl 20:43
Det kanske sågs bättre i verkligheten men på bliden tycker jag inte det ser så jätte konstigt ut särskilt inte om djuret var fett.
Titel: SV: Båda könen?
Skrivet av: gernsö skrivet 19 jul-12 kl 20:59
var inte en fet tjur , och det kanske är lite missvisande på bilden, vinkeln liksom, men den hade synligt stort ljuver
Titel: SV: Båda könen?
Skrivet av: Svintosthlm skrivet 23 jul-12 kl 23:31
Skickade denna "Tjur" till slakt för ett halvår sedan då den var ca 2 år. tog denna bilden innan och har länge undrat om den var tvåkönt eller vad fasiken det var. Vad tror ni?
[url]http://dayviews.com/nepita/507710114/[/url] ([url]http://dayviews.com/nepita/507710114/[/url])

Vet en hund som var hermafrodit, som det heter när de har en extra könskromosom. De kan ha xxy eller xyy, men det utvecklar sig på olika sätt. De kan  ha outvecklade äggstockar och livmoder, samtidigt som de har snopp. eller vagina och livmoder och äggstockar med outvecklad pung och penis, men dessa individer är sterila och kan inte föröka dig i sin tur. Så visst är det som du tror.