Alternativ.nu

Hantverk => Textil => Ämnet startat av: elvispen skrivet 09 jul-12 kl 20:52

Titel: Fixa egen vattenavvisning?
Skrivet av: elvispen skrivet 09 jul-12 kl 20:52
Älskar att sy av gamla tyger, tyvärr är de ofta ganska sköra. Nu har jag ett vackert i indisk bomull som jag vill göra en jacka av. Är det nån som vet hur jag kan göra tyget vattenavvisande? Och gärna öka slitstyrkan? Har för mig att en kan använda lanolin, men var får jag tag i det? Går det att dränka in tyget i nån växtolja för att få det tätt?
Titel: SV: Fixa egen vattenavvisning?
Skrivet av: sɹǝpuɐ skrivet 09 jul-12 kl 21:38
Bivax kombinerat med paraffin fungerar bra. Gnider in i materialet. Eventuellt kombinerat med att man stryker eller värmer tyget. Jag använder det själv för grövre jackor och byxor.

Lanolin tror jag man främst använder för ylle.
Titel: SV: Fixa egen vattenavvisning?
Skrivet av: Missann skrivet 10 jul-12 kl 19:51
Älskar att sy av gamla tyger
Då är vi två  ;D

Bivax kombinerat med paraffin fungerar bra.
Vilka proportioner på bivax/paraffin använder du?
Smälter du ihop det i vattenbad?
Hur vattenavvisande blir det? Regn?

Fick så många idéer till nya projekt...
Titel: SV: Fixa egen vattenavvisning?
Skrivet av: sɹǝpuɐ skrivet 10 jul-12 kl 20:56
Jag har gjort vax själv, men har också fått med när jag handlat handlat poplin-jacka från Idefixteko.

Köpte paraffin från Panduro. Har bivax hemma.

När jag gjorde själv hade jag hälften av varje och smälte försiktigt direkt i en gryta. Vattenbad är nog bättre... Hällde ner i en uppskuren mjölkförpackning för att stelna. Skar sedan upp i block. Blev mjukare och mindre drygt än det jag har från Idefixteko, men fungerar lika bra. Skulle tro att 1/3 bivax hade varit mer som det från Idefixteko.

Jag har på hela jackan och stryker sedan in det. Jag har sedan på ett extra lager vax på huva, skuldror och armar.

Ösregnar det tar jag på regnkläder eller använder paraply. Är det ett mer stilla regn och jag arbetar, cyklar eller går, fungerar det fint.

http://www.idefixteko.se/open_produkter/produktinfo_body.asp?prodid=16717&plats_id=1454 (http://www.idefixteko.se/open_produkter/produktinfo_body.asp?prodid=16717&plats_id=1454)
Titel: SV: Fixa egen vattenavvisning?
Skrivet av: Missann skrivet 10 jul-12 kl 21:14
Bivax kan jag kanske tigga mig till...  ;) om jag är riktigt snäll...
Skulle jag inte kunna använda ljus av 100% paraffin?

Förresten har jag bivax i en burk jag fått av mamma.
Hon hade det till lite av varje. Möbelpolish,...
Titel: SV: Fixa egen vattenavvisning?
Skrivet av: sɹǝpuɐ skrivet 10 jul-12 kl 22:14
Paraffinet man köper på Panduro är avsett för ljustillverkning, så det fungerar nog utmärkt med gamla paraffin-ljus.
Titel: SV: Fixa egen vattenavvisning?
Skrivet av: Missann skrivet 10 jul-12 kl 22:31
Bra, då kan jag prova med en gång.
...eller så väntar jag till imorgon.   ;)

Tack för tipset.
Här ska experimenteras!  ;D