Alternativ.nu
Djur => Brukshästar => Ämnet startat av: FM skrivet 18 jun-12 kl 21:22
-
Tyckte detta var skoj så delar med mig ;) ( har inget med självhushålle att göra så väldigt alternativt OT)
I vartfall fick Metacam utskrivet till en av hästarna och apotekaren har då skrivit på den lilla klisterlappen där dosering o sådnat står:
FÖR DJUR
250 kg häst i munnen i 10 dagar.
Till häst
;D hmmm jag tror jag avstår att följa den doseringen :P ;D
-
;D ;D ;D
-
Dessutom döpt om Spitfire till 'Spritfirer' ;D
-
;D
-
Dessutom döpt om Spitfire till 'Spritfirer' ;D
Hmmmm....kan det kanske vara någon synonym till hembrännare/spritbrännare måntro? Lite av en freudiansk felsägning?
Håller med om att det var lite kul.
-
Hmmmm....kan det kanske vara någon synonym till hembrännare/spritbrännare måntro? Lite av en freudiansk felsägning?
Håller med om att det var lite kul.
Eller rätt och slätt spritfri då det skulle kunna stämma på väsköttska spritfrier översatt så blir det ju spritfri ?
-
hahaha ja han är spritfri om han inte tullar på mattes hansprit eller har en hemlig gömma maskrosvin elle så ::) ;D
-
Tur ändå att det går att skratta åt. Tänk om det hade varit en nolla för lite eller för mycket i doseringen ... :o
Spitfire? Är det hästens eller preparatets namn?
-
Tur ändå att det går att skratta åt. Tänk om det hade varit en nolla för lite eller för mycket i doseringen ... :o
Spitfire? Är det hästens eller preparatets namn?
Ja det hade helt klart vart värre :-\
Spitfire är hästen o han är döpt efter planet ;) Han syns på min profilbild ;)
-
Man tycker att det planet borde vara välkänt, men fingrarna kan ju slinta på tangenterna. Hur mår han, då?
-
;D ;D ;D ;D
-
Man tycker att det planet borde vara välkänt, men fingrarna kan ju slinta på tangenterna. Hur mår han, då?
Så länge jag kan tolka vad som skrivs så kan fingrarna få slinta ;) Dock om det är något viktigt så är det bra att hålla styr på fingrar, även jag "lider" av 'slintande fingrar'. :)
Hingstapellen Spitfire har fång :( och fick ett litet "anfall" av det nu igen :-\ Så nu står han i sin box och är tjurig och pratar med en när man går runt o pular. Idag verkade han riktigt fräsh :)
-
Oj, stackars tottohäst, klappa han från oss! :-*
-
:) fick själv just utskrivet ögonsalva till en fisk ::) (skulle vara gås)
-
Oj, stackars tottohäst, klappa han från oss! :-*
Det ska jag göra :-*
:) fick själv just utskrivet ögonsalva till en fisk ::) (skulle vara gås)
hahahahahahahaha ser framför mig hur du behandlar fisken ;D :P Lycka till med gåsen!
-
hahaha ja han är spritfri om han inte tullar på mattes hansprit eller har en hemlig gömma maskrosvin elle så ::) ;D
Skillnad på hansprit och handsprit? ;)
-
Men "gås" stavas helt annorlunda än "fisk" ??? Men jag håller med, måste vara svårt att ögonbehandla en fisk. Lycka till, gåsen, från mig med!
-
Det kanske skulle vara fiskgås.... ;D
-
:o :o :o 250kg häst i munnen och detta sittandes till häst???? Den veteriären hade fått komma ut och fixa det själv! ;D ;D
Hoppas sprithästen snart mår bra igen! :)
-
Kan bidra med en liten anektod som jag inte själv är inblandad i men skrattade gott åt. Historien har valsats runt och figurerat på radio också.
Bortgjord Matte:
Svinto har en ganska så stor och lång pung (PLÄP) och den ställer till stora problem i hans ljumskar han får svamp där för pungen hänger så pass mkt att det bir konstant fukt där. Så vi måste vara noga med att torka och ev raka bort pälsen där och unerhålla och torka ut med potatismjöl. Efter en regning vår så var utslagen värre än någonsin och det lukta illa och stackaren.. Fick tipset av en vetrinär att köra med pevaryl en tid innan vi skulle komma in för ev starkare åtgärder!
Så jag begav mig ner till apoteket på Väsby centrum för att kolla in utbudet av svampmedel. Jag stod och valde mellan en stor tub pevaryl eller pevaryl puder. Efter ett tags dividerande med mig själv så kom jag fram till att pudret torde vara bättre iom att det både torkar ut och behandlar.
När jag stod där och bestämmde mig så kom det fram en ur personalen och undra om jag behövde hjälp. Och faktiskt, jag behövde hjälp för jag missade att fråga vetrinären en sak så följande samtal utspelade sig:
Jag - Om man har svamp i ljumskarna för man har stor pung, och om man pudrar på detta och om man sedan råkar slicka i sig detta, är det skadligt?
Apoteks tanten ser ut som ett stort utropstecken/frågetecken, och vet inte riktigt hur hon skall tolka min fråga och ännu mindre svara på den på ett seriöst sett, i samma veva inser jag vad jag sakt...
Där står jag med förlovningsring på fingret och snackat svamp i ljumskarna pga pungen och jag har inte nämnt hunden. Så jag säger då snabbt och småt stammande och kanonröd i ansiktet:
Jag - Alltså jag har en schäfer hemma med denna åkomman, och som du vet är ju hundar ganska viga och har inga problem att tvätta sig både här och där!
Apotekstanten såg ngt lättad ut och förklara att det inte var ngn större fara om han skulle råka få det i sig, men effekten försvinner om han tvättar bort det.
Så jag försvinner snabbt mot kassan och betalar för pevarylen och vill så snabbt som möjligt hem, då jag är ca 10 meter från apoteket hör jag värdens skratt ifrån apoteket så jag misstänker att tanten på golvet berätta för kassörskan om min blunder!
Kan lova att detta var väl ngt av det pinsammaste som jag gjort i mitt liv.
;D
-
Jag som har haft en seg morgon och känt mig rätt kymig mår plötsligt mycket bättre ;D
Ett par goa skratt har verkligen god inverkan på hur man mår ;D ;D ;D
Tack för att ni delar med er av 250kg häst i munnen :-X fisk med ont i ögat ::) och stor pung med svamp :P
You made my day ;D ;D ;D
-
hahahaha det är inte lätt att va "pungdjur" ;D underbar historia ;D
Skillnad på hansprit och handsprit? ;)
Handsprit ska det juh va ;D skulle kunna va "hansprit" på dalmål (dialektal omskrivning) ;D
Någon mer som har roliga historier att dela med sig??