Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Ruvning, kläckning och kycklingar => Ämnet startat av: Kanin-Eva skrivet 07 jun-12 kl 07:29

Titel: Foder till kycklingar
Skrivet av: Kanin-Eva skrivet 07 jun-12 kl 07:29
Senast handlade jag foder på ett annat ställe än jag brukar. Jag brukar ge mina höns Allfoder (från Granngården) men upptäckte nu att det foder jag köpt nu hetter Värp Max (Svenska foder). Det torde vara ett värpfoder, eller hur?

Visst är det så att det är olämpligt att ge värpfoder till lite större kycklingar och ällingar (som små får de kycklingstart)? Jag skulle helst se att de lite äldre kycklingarna och ällingarna kunde äta samma foder som de vuxna hönsen så jag slipper ytterligare en säck i "foderkammaren". Men är man klantig och inte läser ordentligt så får man väl skylla sig själv :(.
Titel: SV: Foder till kycklingar
Skrivet av: Azoo-Lina skrivet 07 jun-12 kl 07:50
Nu kan jag inte foderinnehållet i just värpmax men helfoder för värpande höns innehåller som regel för mycket kalk för att var lämpligt till ungdjur.

Värpkoncentrat gör det som regel inte då man själv ska tillsätta  spannmål och kalk till värpande djur. Värpkoncentrat är naturligtvis inte det ultimata tillväxtfodret men när mina Kycklingar ungdjur är så stora att dom får gå ute på gräs får dom samma foder som hönsen fast dom får naturligtvis inte extra snäckskal. Jag räknar med att allt dom plockar i sig när dom går och sprätter ute kompenserar  för att dom inte får ultimat tillväxtfoder ;)
Titel: SV: Foder till kycklingar
Skrivet av: Kanin-Eva skrivet 07 jun-12 kl 10:48
Nu kan jag inte foderinnehållet i just värpmax men helfoder för värpande höns innehåller som regel för mycket kalk för att var lämpligt till ungdjur.

Hur mycket är för mycket? Tänkte att det borde finnas någon innehållsförteckning (jag har inte kollat) så jag kan se om det är helfoder eller värpkoncentrat.
Titel: SV: Foder till kycklingar
Skrivet av: Azoo-Lina skrivet 07 jun-12 kl 11:00
Helfoder för värphöns innehåller som regel ca 10% kalk.

I annan hönsmat brukar det bara vara någon %
Titel: SV: Foder till kycklingar
Skrivet av: johe71 skrivet 07 jun-12 kl 11:07
Värp Max (Svenska foder). Det torde vara ett värpfoder, eller hur?


enligt Svenska Foders hemsida så har de inget varumärke som heter "Värp Max" (http://www.svenskafoder.se/?p=2349&m=1515 (http://www.svenskafoder.se/?p=2349&m=1515)), däremot så har fodertillverkaren Edel (http://www.edelfoder.se/ (http://www.edelfoder.se/)) ett foder som heter så.... Edel har även en produkt som heter "Värpkoncentrat" och "Värp Max" är enligt deras sida ett helfoder

Enligt produktbroschyren så innehåller "Värp Max" 39 gram kalcium per kilo foder, vilket är ungefär samma som hos granngårdens olika helfoder...

Grannsgårdens Fenix Start och Fenix Tillväxt innehåller 10 gram kalcium, vilket är lika mycket som Edels kycklingfoder innehåller...

Granngårdens Allfoder innehåller 13 gram kalcium
Titel: SV: Foder till kycklingar
Skrivet av: TiB skrivet 07 jun-12 kl 11:09
3:e dagen brukar kycklingarana gå ut med de andra hönsen här. Då petar de i sig samma saker, inkl. värpfoder. Å andra sidan kör jag inte så hårt med värpfodret (Sv Foder, Opti värp) längre utan mer säd istället. Tänkte hönsen ska värpa längre och mindre intensivt. (Ja så blir det ju billigare också  o:) )
Men även innan jag började med säd var kycklingarna bland de andra lika tidigt och åt samma saker. Inkl. baggar, mask och myror.
Titel: SV: Foder till kycklingar
Skrivet av: Kanin-Eva skrivet 07 jun-12 kl 16:44
däremot så har fodertillverkaren Edel ([url]http://www.edelfoder.se/[/url] ([url]http://www.edelfoder.se/[/url])) ett foder som heter så.... Edel har även en produkt som heter "Värpkoncentrat" och "Värp Max" är enligt deras sida ett helfoder


Jag kom på det också, att det var Edel och inte Svenska foder. Hur som helst så verkar det inte vara något att ge kycklingarna. De får Fenix start till att börja med och sedan Allfoder. Jag har mammahöna och kycklingar i en separat bur till de blir ganska stora. Jag tänker inte förlora några kycklingar till skatorna i år. I fjol fick de gå ute alldeles för tidigt och skatorna tog flera stycken :'(.
Titel: SV: Foder till kycklingar
Skrivet av: berglundskan skrivet 09 jun-12 kl 19:35
Jag har haft höns ett antal år och alltid gett dom Allfoder från Granngården. Dom lägger varsitt ägg om dagen. Äggen har så otroligt knallgul och väldigt stor gula. Ja, nu går dom fritt ute hela dagarna så kan bero på det.
Titel: SV: Foder till kycklingar
Skrivet av: Kopparkastrullen skrivet 10 jun-12 kl 16:06
Jag har haft höns ett antal år och alltid gett dom Allfoder från Granngården. Dom lägger varsitt ägg om dagen. Äggen har så otroligt knallgul och väldigt stor gula. Ja, nu går dom fritt ute hela dagarna så kan bero på det.

Det är för dom går ute o äter gräs o sånt som ger gul gula så vintertid så kommer du få nöja dig med en svagare gul gula :)