Alternativ.nu

Djur => Får => Dräktighet & lamning => Ämnet startat av: E-L skrivet 31 maj-12 kl 15:03

Titel: Avvänjning
Skrivet av: E-L skrivet 31 maj-12 kl 15:03
Jag har en tacka som fick juverinflamation. Efter behandling mår hon nu bra men kan inte dia sina två lamm. Jag har flaskmatat dom. Först fyra gånger om dagen. Nu ger jag dom två. Hur är bästa sättet att vänja dom av vid lammnäringen? Ska jag fortsätta ge två gånger men mindre mängd eller ska jag bara ge dom en gång? Kan man helt enkelt bara sluta? Lammen är åtta veckor. Hur gör ni?

E-L
Titel: SV: Avvänjning
Skrivet av: LeftBehind skrivet 31 maj-12 kl 18:00
Det beror lite på vad dom väger, men väger dom över 15 kg är det bästa sättet är att ta bort dom från deras mamma och sluta med mjölk helt och hållet, dom kommer skrika i ca 2 dagar men dom slutar snart.

/Mari
Titel: SV: Avvänjning
Skrivet av: irma56 skrivet 01 jun-12 kl 08:19
Som föregående ungefär:  När lammen ökat ca 10 kg från födelsevikten är det bara att sluta tvärt. Däremot finner jag ingen anledning att ta bort dem från mamman. 
Titel: SV: Avvänjning
Skrivet av: Trollmor skrivet 01 jun-12 kl 08:31
Och jag fasar ut under ungefär en månad.  Försöker härma mamman i detta.
Titel: SV: Avvänjning
Skrivet av: LeftBehind skrivet 01 jun-12 kl 10:13
Jo fast om man inte tar bort dom från mamman så kommer dom förmodligen att försöka dia från henne även om det inte kommer någon mjölk för dom har ett sug behov och riskerar då att förstöra hennes spenar och även blir irriterande och väldigt jobbigt för henne.

/Mari
Titel: SV: Avvänjning
Skrivet av: vallhunden skrivet 01 jun-12 kl 20:34
Tror du att tackan tillåter dom att dia om det inte finns någon mjölk ??? ??? Sparkar hon inte bort dom och går sin väg... ??? :o
Titel: SV: Avvänjning
Skrivet av: LeftBehind skrivet 03 jun-12 kl 18:52
Jo men stackars tacka som skall behöva avvisa dom hela tiden, tänk vad jobbigt det blir för henne!
Hade det varit min tacka så hade jag tagit bort lammen.

/Mari