Alternativ.nu
Djur => Får => Övrigt om får => Ämnet startat av: Ankherde skrivet 29 maj-12 kl 12:12
-
En av tackorna lade sig till med ovanan att krafsa på mina ben.
Krafsa så som fåren kan göra för att få fram nytt grovfoder.
De stödfodrades med spannmål när det blev riktigt kallt i vintras, och sedan fortsatte stödfodrandet över lamningen och fram till betessläppet. Men under de månaderna tror jag inte att jag uppmuntrade tackorna att intressera sig så mycket för mig.
Sedan de släpptes ut på bete har jag vid den dagliga tillsynen brukat klia alla som vågar. Jag kliar dem över bröstbenet i samband med att jag känner på deras hull. De går i en hage där det finns en hel del träd och buskar som de kliar sig emot, men en del av tackorna är tydligt förtjusta i att bli kliade av mig.
Tyvärr har nu tackorna lärt sig det här krafsandet av varandra.
Antagligen som ett sätt att vinna min uppmärksamhet och bli kliad av mig.
Hur bär man sig åt för att få dem att sluta med det där krafsandet?
-
Inte en aning ;D ;D
Men jag vet att det där krafsandet skrämde skiten ur Distriktaren (veterinären) när hon var här!!! ;D ;D
-
Och din reaktion när du blir krafsad på? Får de något positivt (blir kliade), blir det noll resultat, eller inträffar något obehagligt/tråkigt (som att du vänder dig bort från den som krafsar och i stället kliar och smeker någon annan)?
-
Och din reaktion när du blir krafsad på? Får de något positivt (blir kliade),
Nej,
- jag intresserar mig för de andra,
- jag lämnar dem,
- jag har testat mera otrevliga responser också.
Men om jag inte lämnat hjorden så försöker jag klia dem senare, så att de inte ska uppleva det som kliande på deras initiativ, utan oförutsägbart på mitt initiativ.
B-)
-
Jaha, då var det avprickat. Kommer inte på nåt mer just nu, men ska fundera. För detta låter ungefär lika "trevligt" som att bli stångad ... :(
-
Hej!
Bara undrar, menar du krafsar eller sparkar, sparkar är betydligt lurigare och gör ont och ger blåmärken.
Jag har en som sparkar bakifrån och en som hoppar upp med klövarna på lår/i mage. De gör de för de vill ha hårt bröd som jag alltid har med mig.
-
Det gör inte ont, i varje fall inte mycket, utan det bara irriterar - särskilt att ovanan spritt sig.
-
Intressant att de tar efter varandra med en sån sak.
-
kanske en liten blomspruta med vatten? En snabb liten dusch i rätt tillfälle gör nog susen utan att skrämma dem.
-
Sluta klia och klappa på dem.
-
Sluta klia och klappa på dem.
Verkar inte riktigt vara det TS vill! Hon tycker ju om sina får! :D
-
Sluta klia och klappa på dem.
Problemet med får här i landet är inte att de blir för mycket hanterade...
Om inte blomspruta finnes går det nog bra med en lätt snärt med fuktig trasa oxå.
-
Verkar inte riktigt vara det TS vill! Han tycker ju om sina får! :D
Ja. Jag ska försöka mig på lite tackuppfostran, och hoppas kunna rapportera om... säg... en vecka. ;D