Alternativ.nu

Djur => Får => Fårsjukdomar & skador => Ämnet startat av: kalas skrivet 23 maj-12 kl 14:20

Titel: Snuviga
Skrivet av: kalas skrivet 23 maj-12 kl 14:20
I lördags hämtade vi hem 2 gotlandstackor med lamm. I måndags upptäcker vi att alla är mer eller mindra förkylda. Den äldsta tackan, född 08, är nog den som är mest snuvig.
Vi har dom frånskilda från våra andra får. De är också mycket magra så de får lite kraftfoder och lammen får pellets. Lammen busar inte alls men är nyfikna och verkar inte må dåligt. Kanske att de är påverkade av sin förkylning.
Vad kan vi göra för dom? Går det över av sig själv precis som hos oss. Annars är de pigga.
Hur länge ska de vara för sig själva?
Titel: SV: Snuviga
Skrivet av: Lorita skrivet 23 maj-12 kl 20:16
är dom avmaskade?
Titel: SV: Snuviga
Skrivet av: kalas skrivet 23 maj-12 kl 21:12
Dom avmaskades när vi hämtade dom.
Titel: SV: Snuviga
Skrivet av: Lorita skrivet 23 maj-12 kl 21:46
med vad och hade dom mask så tar det ett tag att återhämta sig....lite extra B-vitamin kan ju inte skada.
Titel: SV: Snuviga
Skrivet av: kalas skrivet 24 maj-12 kl 12:41
Vad har snuvan med mask att göra?
Jag vet inte vilket maskmedel de fick.
Titel: SV: Snuviga
Skrivet av: vallhunden skrivet 24 maj-12 kl 13:02
Jag antar att Lorita tänkte på Lungmask...
Titel: SV: Snuviga
Skrivet av: Lorita skrivet 24 maj-12 kl 13:09
jag hittade en länk
http://www.sva.se/sv/Djurhalsa1/Far-och-get/Endemiska-sjukdomar-hos-far-ett-urval/Pneumoni/ (http://www.sva.se/sv/Djurhalsa1/Far-och-get/Endemiska-sjukdomar-hos-far-ett-urval/Pneumoni/)
Titel: SV: Snuviga
Skrivet av: vallhunden skrivet 24 maj-12 kl 14:33
Jag hade kollat tempen på alla djuren. Lunginflammation ger feber, så då borde det visa sig.

F ö är min erfarenhet att lamm busar, om de inte gör det, så är det något som inte stämmer... Om de inte har blivit för gamla för det, nu ???

Kanske att stressen efter flytten har gett lite rinnande nosar?? Jag har sett att en del av mina tackor har det ibland, men sen händer inget mer, det går över :-[
Ha dom i en egen hage några veckor, om du kan!!
Titel: SV: Snuviga
Skrivet av: Trollmor skrivet 24 maj-12 kl 14:50
F ö är min erfarenhet att lamm busar, om de inte gör det, så är det något som inte stämmer...
Min också ...  :-[
Titel: Snuviga
Skrivet av: Rosa skrivet 24 maj-12 kl 16:14
Är dom feberfria kan man misstänka mineralbrist (kobolt) också, kanske tackorna inte haft mineraler i vinter?
Titel: SV: Snuviga
Skrivet av: Torptomten skrivet 24 maj-12 kl 18:52
Tag träckprov och tag fåren till Vet. snabbt, om de börjar äta dåligt!  Om de varit felfodradehar eller har haft parsiter kan stressen av flytten och den vanliga förkyllningen som kommer av miljäöombytet, bli för mycket för dem. E+Selen ett multivitaminpreparat kan vara mycket värdefullt!  /Tt
Titel: SV: Snuviga
Skrivet av: kalas skrivet 24 maj-12 kl 21:04
Tackorna äter med en väldig aptit och är pigga.
Lammen däremot busar minimalt trots att dom bara är ett par veckor gamla.
Imorgon tar vi tempen på dom.Ett par av lammen har diarré men det kan ju bero på miljöombyte och nytt bete.
Vi har börjat att ge lammen pellets och de har provsmakat.
Dom kan gå kvar där dom är hur länge som helst, det är inga problem.
Men hur länge behöver dom gå själva?
Vi har en dunk energibalans som vi kan ge dom som tillskott.
Titel: SV: Snuviga
Skrivet av: Torptomten skrivet 26 maj-12 kl 12:14
Ge dem , lammen energibalans redan nu!  Lamm skall inte ha diarré, det har de inte råd med!  De innehåller för små vätske och energireserver!
Ge dem litet (två teskedar per lamm och tillfälle) med foderkalk (ingen annan sorts kalk!) som uppslammats i ljummet vatten, vari det redan finns upplöst 1/4 kub bakjäst.  Ge detta morgon och kväll i två -tre dagar till lammen.
 Och multivitaminpreparat i driksvattnet tikll hela gänget samt både mineralfoder balja och slickstenar.

Lamm skall antingen sova, dia eller skutta runt och njuta av att var glada lamm :D  - annars är det något fel! :o
/Tt