Alternativ.nu

Djur => Andra husdjur => Ämnet startat av: hemmamamman skrivet 12 nov-06 kl 21:59

Titel: smådjurstoalett
Skrivet av: hemmamamman skrivet 12 nov-06 kl 21:59
Häromdagen när jag var i djuraffären såg jag toaletter för smådjur på en av hyllorna. Eftersom jag har marsvin och det blir väldigt kissigt ibland så undar jag om dom verkligen fungerar? ??? Och hur då, ska man ha kattsand i den eller vad? Kan man verkligen lära ett marsvin (eller kanin eller hamster) att gå på "toaletten"? Hade i och för sig ett marsvin för ett par år sedan som bara kissade i ett hörn av buren, men ingen av mina andra marsvin har gjort det. Är inte det en väldigt onödig pryl egentligen?
Titel: Re:smådjurstoalett
Skrivet av: Anthea skrivet 13 nov-06 kl 08:52
De flesta av mina kaniner har toaletter och använder dem, likaså har hamstern. Marsvinen kissar lite överallt, så toalett fungerar inte till dem. Däremot är Toalätt (kattsand) utmärkt till marsvinen, jag har det i den burhalva de kissar mest i, och det suger upp bättre och tar nästan bort all lukt, mycket bättre än spån i alla fall.
Titel: Re:smådjurstoalett
Skrivet av: Lena A skrivet 13 nov-06 kl 09:53
När vi fick vår kanin för några år sedan hade hon bara ett hörn i dåvarande bur som hon använde som toalett.

Hon fick ny bur hos oss (stoooor plus ett bås på vintern) och jag satte in en kattlåda i ena hörnet. Hon använde den direkt !! :D Inga problem. Jag blev förvånad.

Jag använder vanlig kattsand som klumpar sig i lådan och det fungerar utmärkt.
Titel: Re:smådjurstoalett
Skrivet av: Alba skrivet 16 nov-06 kl 08:59
Mina hankaniner anvander kattlador med "Toalatt" i, men honorna foredrar oftast att kissa pa golvet (fraga mig inte varfor! Nan som vet?).

Nar jag hade rattor i en stor bur kissade de pa hyllan som var narmast under hangmattan dar de sov, om de inte hade lust att klattra ner till burbotten. Detta innebar att kisset rann nerfor gallret. jag kopte da en sadan trekantig toalada och stallde pa hyllan med "Toalatt" i. Funkade utmarkt.

/ Alba