Alternativ.nu

Djur => Andra fjäderfän => Vaktlar => Ämnet startat av: Vaktlann skrivet 27 apr-12 kl 15:59

Titel: HJÄLP ni som kan ta er till Vintrosa
Skrivet av: Vaktlann skrivet 27 apr-12 kl 15:59
Är det någon som bor eller kan ta sig till Vintrosa mellan Karlskoga och Örebro och hämta en elak Vakteltupp?

Jag sålde en tupp som blev elak och jag bor så långt bort så jag kan inte åka och hämta den. SNÄLLA är det någon som kan ta sig an denna tupp som nu är i en transportbur då köparen inte kan döda djur.

Hälsningar
Ann
0707-722391
Titel: SV: HJÄLP ni som kan ta er till Vintrosa
Skrivet av: Jennyt skrivet 27 apr-12 kl 16:05
Jag kan tyvärr inte åka dit, men an inte låta bli att lämna ett par ovärderliga tips inför framtiden.

1. Informera vaktelköparen ordentligt om att vaktlar alltsom oftast är väldigt elaka mot varann. Det är ett vanligt beteende att vaktlar hackar ut ögonen på varann.

2. Sälj inga djur till någon som inte vet hur de ska hantera en situation där avlivning är nödvändig. Klarar de inte av det själv, så får de ta kontakt med någon lämplig i deras närhet.

Jag står som slakthjälperska till flera av mina hönsköpare genom åren, men det är deras ansvar att ta hit djuren om de inte kan hantera situationen.

Lycka till
Titel: SV: HJÄLP ni som kan ta er till Vintrosa
Skrivet av: tinaw skrivet 30 apr-12 kl 06:52
Det går nästan aldrig att sätta in nya vaktlar i en grupp. Det blir ofelbart hackning. Behöver mao inte vara nåt fel på tuppen.
Titel: SV: HJÄLP ni som kan ta er till Vintrosa
Skrivet av: Jennyt skrivet 30 apr-12 kl 10:37
Det var precis det jag menade. Det är ett normalt beteende för vaktlar och inte alls konstigt att tuppen hackar. ersätter man med en annan kan det bli precis likadant igen.... skitdjur >:( ;)