Alternativ.nu

Djur => Får => Fårraser & avel => Ämnet startat av: Mikrogård skrivet 25 apr-12 kl 23:38

Titel: Importera får från EU
Skrivet av: Mikrogård skrivet 25 apr-12 kl 23:38
Är det någon här som vet allt om det?  ::) Jag undrar hur det är med karantänsregler och vilka sjukdomar/parasiter Sverige aktar sig särskilt för. Mul och klövsjuka och Blåtunga vet jag men vad finns det mer?
Titel: SV: Importera får från EU
Skrivet av: zeina66 skrivet 26 apr-12 kl 09:05
Här har du en länk
http://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/djur/inochutforsel/farochgetterinforsel.4.4b00b7db11efe58e66b8000378.html (http://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/djur/inochutforsel/farochgetterinforsel.4.4b00b7db11efe58e66b8000378.html)
Titel: SV: Importera får från EU
Skrivet av: siken skrivet 26 apr-12 kl 21:42
Jag skulle rekommendera att du tar kontakt med Svenska Djurhälsovården och Svenska Djurbönders Smittskyddskontroll innan du överväger att importera.

Det är troligen inte de mest kända sjukdomarna som är det största problemet vid import, dem kan man ju skydda sig mot genom analyser och avmaskning. Det allra största problemet är sjukdomar som kanske inte ens är kända ännu, dessa är det ju ingen som vet något om.

Alla de stora problemen inom den svenska fåraveln, som fotröta, maedi-visna, stora löpmagmasken osv har importerats i levande får.
Titel: SV: Importera får från EU
Skrivet av: Mikrogård skrivet 26 apr-12 kl 22:51
Tack för era svar!