Alternativ.nu

Övriga ämnen => Ekonomi => Ämnet startat av: purex skrivet 08 apr-12 kl 21:02

Titel: Går det med en mjölkgård idag?
Skrivet av: purex skrivet 08 apr-12 kl 21:02
Behöver era synpunkter på en gård jag har kikat på.

Gården ligger i steniga småland och har storleken på 25ha mestadels åkermark.
Ladugården rymmer 65koplatser och har robot mjölkning.
Till detta finns det arrendemarker så att det blir totalt ca 85ha åkermark och stödrätter finns till det.
Priset för hela kalaset skulle landa på 4 mille + min utrustning så som traktor press kor mm mm. Så räkna med lån på runt 5.5 mille
Skulle vilja höra vad ni har för tänk på dessa uppgifter. Går det eller är det en omöjlighet?!
Titel: SV: Går det med en mjölkgård idag?
Skrivet av: Existens? skrivet 09 apr-12 kl 07:42
Tja, man kan ju börja med att bena ut de fasta kostnaderna, som för lånen kommer att bli ca 20 000 i månaden. Sen tillkommer ju andra fasta saker, försäkringar, el, etc.

Så om vi säger 40 000 i månaden i fasta utgifter och 65 kor, så får nån annan spinna vidare på det.
Titel: SV: Går det med en mjölkgård idag?
Skrivet av: Tjalve skrivet 09 apr-12 kl 09:29
Spontant låter 4mkr för en robotgård väldigt billigt. Visst var det lite egen mark till produktionen men arrende är ju billigt. Bara inte allt inventarie är allt för uppslitet så det blir att byta inredning omgående i stallet.
Titel: SV: Går det med en mjölkgård idag?
Skrivet av: purex skrivet 09 apr-12 kl 12:52
Jag har räknat lite på vad det skulle kunna ge för intäkter.
Vet dock inte riktigt vad man får för mjölken i dagsläget men det kanske någon annan kan svara på. Men om man säger att man får 2.80kr/kg så är det väll i närheten. :)
65kor som ger 9000kg mjölk per ko så skulle det ge ca 65*9000*2,80= 1.638.000kr
Hälften av den summan går väll bort i foderkostnader? Och resten ska man betala allt annat så som räntor amortering el vetkost. utsäde bränsle reparationer mm. mm.??