Alternativ.nu

Djur => Får => Dräktighet & lamning => Ämnet startat av: vallhunden skrivet 25 mar-12 kl 11:37

Titel: Vad gör ni med moderkakorna?
Skrivet av: vallhunden skrivet 25 mar-12 kl 11:37
Jag undrar vad ni gör av moderkakorna någonstans?
Jag har kommit på att de är suveräna att rivstarta komposten med ;D 3-4 st och sedan rör om ;D
Fast resten då?
Ett år så hängde jag upp dom på en fårgrind till fårhuset och glömde sen bort dom... tills jag en dag hörde ett knastrande läte.... Det var hunden som hade hittat soltorkade moderkakor, nästan lika bra som grisöron :o. Fast det har jag inte gjort om!
Titel: SV: Vad gör ni med moderkakorna?
Skrivet av: Birgit skrivet 25 mar-12 kl 11:43
De fåren inte tuggar i sig själva tar hundarna!
Titel: SV: Vad gör ni med moderkakorna?
Skrivet av: Lorita skrivet 25 mar-12 kl 14:00
jag har bara haft en lammning och den år tackan upp
Titel: SV: Vad gör ni med moderkakorna?
Skrivet av: betsla skrivet 25 mar-12 kl 14:06
Mina tackor äter upp moderkakorna. Har för mig att jag läste nånstans att de är väldigt näringsrika? Dessutom vill de väl städa upp så att inga rovdjur lockas dit.
Titel: SV: Vad gör ni med moderkakorna?
Skrivet av: Maddie skrivet 25 mar-12 kl 19:47
Slänger dem på dynghögen ! Det är bara det att ankorna har kommit på det och går och hämtar och släpar med sig det till vatten baljan och har sen kalas  :-X
Konstigt egentligen att det inte finns någon regel om det ? Borde väl egentligen lämnas till kadaverbilen för bränning ...Allt slaktavfall ska ju lämnas..  Något jordbruksverket " glömt " ?  :)
Titel: SV: Vad gör ni med moderkakorna?
Skrivet av: hustran skrivet 25 mar-12 kl 20:09
shhhhh,väck inte den björn som sover. Hur 17 skulle det gå till? Hälften av alla efterbördar äts ju upp......vem skulle räkna dem? fick man böta också?
Titel: SV: Vad gör ni med moderkakorna?
Skrivet av: Maddie skrivet 25 mar-12 kl 20:17
Haha  :)
Bara en tanke...
Shhhhhh  :-X   :)
Titel: SV: Vad gör ni med moderkakorna?
Skrivet av: Charlotte skrivet 25 mar-12 kl 20:26
Om inte tackan äter upp brukar jag ge dom till hundarna.
Jag BARFAr mina hundar till stor del så deras magar är vana vid rått kött, annars kan jag tänka mig att dom skulle fisa rätt illa...
Mvh
Charlotte
Titel: SV: Vad gör ni med moderkakorna?
Skrivet av: svali skrivet 25 mar-12 kl 20:36
Vi lägger det i tunnor med lock, sen när lammningen är över grävs det ner.
Titel: SV: Vad gör ni med moderkakorna?
Skrivet av: vallhunden skrivet 25 mar-12 kl 20:48
Oh, jag hade en kompis som gjorde så, fast han glömde bort tunnan... tills jag lyfte på locket en dag - det skulle jag aldrig ha gjort :o
Titel: SV: Vad gör ni med moderkakorna?
Skrivet av: svali skrivet 25 mar-12 kl 20:58
Oh, jag hade en kompis som gjorde så, fast han glömde bort tunnan... tills jag lyfte på locket en dag - det skulle jag aldrig ha gjort

Oh, fy fanken! Vi har så stora mängder, har inte kommit på något bättre sätt av bli av med det...
Titel: SV: Vad gör ni med moderkakorna?
Skrivet av: hustran skrivet 25 mar-12 kl 21:45
inga större problem tycker jag.....somliga "försvinner" i bäddar el. tackor. Några hittar vi i bädden. De slänger vi i storkomposten,så de inte ligger och ruttnar (med tveksam doft senare) En hel del finns utomhus efter lammningar där och de försvinner oftast innan vi hinner "åtgärda" på ett eller annat sätt. Hundarna brukar "må väldigt gott"......även kråkor o korp.Det är ju en helt naturlig "åkomma" så inget att göra stor sak av.
Titel: SV: Vad gör ni med moderkakorna?
Skrivet av: Birgit skrivet 26 mar-12 kl 15:21
Håller helt med hustran, förr innan man började stoppa i djuren en massa farligheter fick man gräva ner kadaver också. Det var inte farligt nämligen!
Men med all antibiotika, parasitpreparat m.m. för att inte tala om de av människans dumhet konstruerade sjukdomar, galna ko-sjukan, mv, scrapie m.m. så har en naturlig företeelse blivit riskavfall 8)
Titel: SV: Vad gör ni med moderkakorna?
Skrivet av: Linus.C skrivet 26 mar-12 kl 21:54
Mina tackor äter upp moderkakorna. Har för mig att jag läste nånstans att de är väldigt näringsrika? Dessutom vill de väl städa upp så att inga rovdjur lockas dit.

Dem är väldigt näringsrika, hemma så äter hundarna upp dem. Har inte sett tackorna göra det men det gör dem nog. Korna äter dem också, fast det kan se lite äckligt ut.