Alternativ.nu

Djur => Får => Fårsjukdomar & skador => Ämnet startat av: daniel70 skrivet 23 mar-12 kl 21:12

Titel: Kan tackor råka lägga sig på lamm?
Skrivet av: daniel70 skrivet 23 mar-12 kl 21:12
De första två lammungarna såg dagens ljus för en vecka sedan. En stor kraftig pojke, och ett litet smalt tacklamm. De har båda ätit och verkat pigga. Imorse hittade jag lilltjejen död i lammhuset, fint liggandes ner som om hon sov. Fast när jag tittar närmare så ser hon lite inklämd ut mot väggen, och när jag lyfter upp henne verkar huvudet lite nertryckt i halmen. Kan en tacka råka lägga sig / trycka sig mot sin lammunge så att den dör?? Aldrig varit med om något liknande, och heller aldrig läst om något liknande här på forumet.
Titel: SV: Kan tackor råka lägga sig på lamm?
Skrivet av: vallar-elin skrivet 23 mar-12 kl 22:25
Aldrig varit med om heller. Beror väl lite på hur tackan är med lammen.. ibland är de bästa mödrar från början och sen blir de mer och mer nonchalanta när lammen blir mer självständiga.
Min tacka som lammade först i år var superduktig och visade mkt moderskänslor. Det var ändå hennes första lammning och hon fick två lamm. Ändå lyckades hon ställa sig på svansen på ett lamm och förstod inte varför det låg och sprattlade. När jag skulle maka bort henne ställde hon sig på magen på lammet.
Jag fick hoppa in och flytta bort henne. Sen dess har jag inte sett något sådant, hon har kontroll på fötterna, men det skulle inte vara omöjligt att hon råkar klämma in ett lamm mot en vägg..
Titel: SV: Kan tackor råka lägga sig på lamm?
Skrivet av: Annika Johansson skrivet 23 mar-12 kl 23:13
Vi hade en förstagångslammare som låg ihjäl ett ( tack o lov att de var två ) lamm. Det syntes tydligt att hon legat på det, shropshire så det är lite tyngd, och nyhalmat i lammboxen. Hon fick nosa och sparka på det så hon förstod att det var dött innan jag tog bort det.
Hon har dock sen dess klarat sina lamm så vi räknar det som en olycka..

Titel: SV: Kan tackor råka lägga sig på lamm?
Skrivet av: Fårtokig skrivet 24 mar-12 kl 09:02
Hej
Inget konstigt o inte helt ovanligt. Min erfarenhet är att när det händer är det med svaga lamm. Du skriver att lammet var smalt. Kanske har det inte fått tillräckligt med mat o sakta tömt sitt lager..
Titel: SV: Kan tackor råka lägga sig på lamm?
Skrivet av: vallhunden skrivet 24 mar-12 kl 10:22
Det har hänt mig också. Jag tror att man ska vara försiktigt när man ströar i boxen, så att den inte blir en grop i mitten, som lammen kan "ramla ner" i. När det hände hos mig, så var det en alldeles ny box som jag hade lagt mycket halm i... :-[
Titel: SV: Kan tackor råka lägga sig på lamm?
Skrivet av: daniel70 skrivet 24 mar-12 kl 20:21
De har legat mot väggen i lammhuset varje kväll med mammalamm ytterst och de små innåt. Kan nog vara att den lilla inte fick tillräckligt med mat också, nu så här i efterhand... Fasen, jag som ändå varit uppmärksam på att alla ska få mat då jag förlorade en förra året där tackan hade juverproblem. Men den stackarn fick ingen mat alls, så efter en vecka tror man att det är lugnt. Men ok, tackor kan råka ligga på sina ungar, och om de då är svaga orkar de inte säga ifrån.. Man lär sig hela tiden nya saker att vara uppmärksam på.
Tack ni som svarat!
Med vänlig hälsning,
Daniel
Titel: SV: Kan tackor råka lägga sig på lamm?
Skrivet av: Birgit skrivet 25 mar-12 kl 11:49
Under min tid med finullsfår var det inte ovanligt att tackorna lade sig på något lamm. Oftast var det de som hade fler än två lamm. Kan vara brist på kommunikation och/eller ett lamm som är svagare och därför inte lägger sig på behörigt avstånd.
Titel: SV: Kan tackor råka lägga sig på lamm?
Skrivet av: svekhult-ia skrivet 25 mar-12 kl 12:25
Det har hänt mig några gånger att en tacka legat ihjäl lamm, men det har varit första dygnet efter lamningen. Har de haft många lamm i kullen eller haft en besvärlig lamning så har jag förlåtit dem, men har de varit fräscha och bara haft två lamm så har det varit en anledning för urgallring hos mig.
Men, eftersom dina lamm var en vecka gamla när det hände så tror jag mer på att lammet inte varit OK och kanske till och med dött innan hon lade sig på det.