Alternativ.nu

Djur => Får => Fårsjukdomar & skador => Ämnet startat av: Sjökärrets ekogård skrivet 21 mar-12 kl 10:26

Titel: blöder lite
Skrivet av: Sjökärrets ekogård skrivet 21 mar-12 kl 10:26
Hej,
två av tackorna (som har lammat för drygt en vecka sedan) blöder lite från underlivet, svansen har blivit lite geggig. det är inga våldsamma mängder, nåt ni känner igen?

kan det vara normalt och att det går över eller ska jag vara orolig? de äter och lammen diar och mår bra, den ena är möjligen lite lite flämtig. men det verkar inte vara nån särskild påverkan på allmäntillståndet.

efterbörden kom som normalt efter lamningen.
Titel: SV: blöder lite
Skrivet av: hustran skrivet 21 mar-12 kl 11:21
Säkert ingen fara,de kan småblöda ganska länge.
Titel: SV: blöder lite
Skrivet av: voortrekker skrivet 21 mar-12 kl 11:25
Så brukar det vara för det mesta tycker jag, om det inte är stora mängder...Livmodern drar i hop sig precis som på en männsika och då får de efterblödningar.
Titel: SV: blöder lite
Skrivet av: Sjökärrets ekogård skrivet 21 mar-12 kl 18:46
Tack för svar!
Titel: SV: blöder lite
Skrivet av: Anna S skrivet 21 mar-12 kl 21:15
Säger som förgående, små mängder är normalt. Tycker de oftast kommer lite blod just efter ca 1 vecka efter lammning.