Alternativ.nu

Odling => Frukt & bär => Ämnet startat av: blomsterhöna skrivet 06 mar-12 kl 16:51

Titel: Är det för sent..
Skrivet av: blomsterhöna skrivet 06 mar-12 kl 16:51
..att beskära äppelträden nu?
Titel: SV: Är det för sent..
Skrivet av: SoloQwist skrivet 06 mar-12 kl 17:29
Beskär dom under JAS (juli, augusti, september) så blir det mindre med risiga vattenskott.
Titel: SV: Är det för sent..
Skrivet av: Pozzo skrivet 06 mar-12 kl 17:43
"Min" trädgårdsmästare har sagt på samma fråga är att de enda träd man bör beskära (för trädens egen skull) under JAS (juli-augusti-september) är träd med stenfrukter, krikon, plommon, körsbär osv. Han beskär aldrig äppelträd under hösten då han tycker det är synd på frukt som inte mognat. Sedan kan jag väl iofs tänka mig att risken att få mer spjälk-skador ökar om du håller på och beskär de med tunga frukter på dem.
Titel: SV: Är det för sent..
Skrivet av: AK Corall skrivet 06 mar-12 kl 17:48
Savstigningen har ju inte börjat än så beskär du, men du ska nog inte vänta för länge med tanke på det milda vädret.
Titel: SV: Är det för sent..
Skrivet av: Peppiga Pia skrivet 07 mar-12 kl 11:35
Jag beskar träd igår. Gör det nu, det är säkert ingen fara :)
Titel: SV: Är det för sent..
Skrivet av: Sirpa skrivet 07 mar-12 kl 11:58
Hasselfors garden skriver
de s k JAS-månaderna (Juli-Augusti- September) utmärkta för beskärning av äppelträd. När det är blad på trädet är det ibland lättare att se var det behöver tunnas ut och vattenskotten (veka snabbväxande grenar som inte är dugliga att bära frukt) avslöjas lättare.
http://www.hasselforsgarden.se/konsument/groenwiki/traedgaardsskola/beskaerning/aeppeltraed (http://www.hasselforsgarden.se/konsument/groenwiki/traedgaardsskola/beskaerning/aeppeltraed)

Supertips om beskärning:
http://www.juniper.se/tradvard/index.html (http://www.juniper.se/tradvard/index.html)
Titel: SV: Är det för sent..
Skrivet av: Richard skrivet 09 mar-12 kl 19:58
Ok...for once and for all.
Fruktodlare beskärar träd i den tid dem har mest tid för det ...vintren alltså.
Visa odlare klippar endast fruktved(och vattenskot på sommaren),andra klippar hela träden,och ingen sommar klippning.
jag känner en odlare som klippar hela träd på vintren och sommar klippar...
Klippa fruktträd i dem så kallade JAS månader är riskfullt för odlare,man skadar frukten väldigt mycket.måste vara försiktigt med vad man klippar,och risken att man klippar för liten är stor.