Alternativ.nu
Djur => Får => Fårraser & avel => Ämnet startat av: Bulan skrivet 21 feb-12 kl 21:28
-
Hej alternativare! :)
Jag behöver hjälp med val av får. Jag och min sambo har till våren planer på att skaffa några lamm. Vår tanke är att njuta av lammens sällskap under vår till sen höst, men att därefter slakta för att fylla frysarna inför vintern. o:) Vilken ras bör vi välja? Kan man ha enbart lamm eller måste man ha även vuxna djur? Hur många är minsta antal man bör ha? Vilken ålder är lämplig att köpa lammen i? Vi är helt nybörjare på får så vi har naturligtvis mycket mer att lära innan vi gör slag i saken, men vi vill iallafall börja med att få lite tips på vilken ras som skulle kunna passa för detta ändamål.
Tusen tack på förhand! :D
-
Hej!
Får är jätte trevliga djur att ha att göra med så det är ett bra val! :)
Vi har själv en besättning med sveafår (alltså lite gott o blandat i dem). Våra djur är väldigt lugna att handskas med, inte svåra att hålla inne i hagar och så..
I höstas bestämde vi oss för att lägga pengar på en ordentlig bagge eftersom vi är ute efter fina slaktkroppar. Vi köpte en texelbagge som vi är supernöjda med! Så jag måste verkligen passa på att slå ett slag för rasen (och ja, jag vet att det inte är en svenska lantras!). Trots att vi själv verkligen INTE har stirriga djur har jag aldrig varit med om dess like till lugn, trygg och kelig bagge. Helt otroligt!!
Och lammen efter honom då? Jo, de äldsta är ca 1 månad gamla nu och jag tror aldrig vi haft så jämna och fina lamm. Man ser verkligen hur de sätter muskler och vilka fina stekar de kommer att få. :)
Sen är ju en nackdel att det är betydligt dyrare att köpa in renrasiga djur är icke renrasiga.. Och möjligen svårare också (?).
Angående antal vet jag inte riktigt - vi har aldrig haft riktigt få djur så jag vet inte när de känner sig otrygga och flocken blir för liten. Sen kan man ju tänka på hur många lamm ni vill få. Vi brukar ha ett slaktsnitt på ca. 2lamm/tacka. Då är ju frågan hur många lamm ni äter på ett år eller om ni har möjlighet att sälja?
Visst kan man köpa in bara lamm och föda upp till slakt men då får man nog räkna med att inte få hem dem förrän frammot hösten och kunna slakta förrän mot årsskiftet.
Alltid mycket att tänka igenom och ta hänsyn till när man ska börja med något nytt. Jag tycker också man ska fundera över vad man har för möjlighet till sommarbete, ev. vinterhagar, stall och foder.
Lycka till! :)
-
Just det ja,, glömde skriva något om ålder.
Jag kan tycka det är en bra idé att köpa in tackor som redan har lammat något år om man är helt nybörjare på får. Förstalammarna har alltid lite tendens att klödda. Ex. fellägen eller ett jättestort lamm som fastnar. Eftersom det också är deras första gång blir de ibland lite förvirrade och har inte alltid samma modersinstinkter som en van tacka som varit med förr. Köper man då in gamla tackor så får man lite av deras erfarenhet på köpet.. ;) Plus att får som lammat nån gång brukar vara lite lugnare och tryggare att ha i en flock.
-
Se bara upp så att du inte får köpa någons gamla "Hoppe-tacka"!!! :o
-
Men om jag förstått det rätt, så vill TS INTE ha några avelsdjur, och har inte tänkt behålla fåren över vintern. Utan köpa in lamm på våren och slakta dem på hösten.
Då måste man hitta någon som har tidig lamning, så att man kan köpa avvanda lamm i typ början av April. Och lamm är virriga, så det kan vara bra att ha något äldre djur som håller koll på dem. Dessutom så smakar lamm ganska menlöst, enligt min åsikt. Tacka ( ;D ) vet jag en tacka på typ 2-3 år, som redan lammar 1-2 gånger, där är det smak på köttet. Fantastiskt till indiska grytor, marockanska grytor, grekiska grytor osv.
-
Sant, tänkte inte på hoppetackor.. Hade ju själv inte sålt mina egna lugna djur! ;-)
Hade själv inte heller sålt avvanda lamm på våren för nån hundring när man kan skicka till slakt bara nån månad senare o få fullt betalt. Då är ju redan allt jobb gjort! På sommaren går de ju ändå på bete vilket kräver minimalt jobb av mig! Promenader tar jag ändå dagligen ;-)
-
Jag tror att flask-lamm är alternativet, här...
Fast flasklamm är så jobbiga att ha, de följer en överallt, på gott och ont ;D ;D
Svåra att hålla innanför stängslet, alltså...
-
Oj vad mycket bra på tips! :D Som ieenilorac skrev så har ju vår tanke alltså varit att endast ha djuren från tidig vår till sen höst för att därefter slakta. Men om jag förstår flera av er rätt så kan det kanske bli svårt att hitta nån som säljer lamm vid denna tid som är avvanda? Och jag känner mig verkligen "fårskallig" ;) här men hade inte alls koll på att det var vanligt att slakta tackorna :) Tycker mest att man hör om lammkött... Det gör ju att man ev skulle kunna skaffa "äldre" djur kanske ... Mycket att fundera på här :D Men så klart vill jag ju inte ha nåns gamla "hoppe-tacka" hahaha ;D
Kommentera gärna mer!!! Törstar efter nyttiga tips o råd!
-
ett alternativ kan ju också vara att köpa ungtackor som är födda i fjol med sina lamm nu under våren och så kan man slakta tackan och lamm till höst om man vill.
Vi har slaktat ungtackor som var typ 18 månader det är ingen skillnad till lammkött. ( Vi har allmoge-blandras) .
Hur många ni ska har? minst tre hellre mer så att det blir en flock, kan vara bra med t.ex. två tackor med respektive lamm
-
en flock baggar det måste ju vara det bästa man kan ha om man inte ska avla utan bara röja sly och slakta.
-
Det brukar alltid finnas kvar vinterlamm - alltså vårfödda (2011) lamm som inte blivit slaktfärdiga på hösten. Det är det bästa alternativet då de är ett år när du skall släppa dem på bete. De behöver ingen mamma som skall visa dem vad som går att äta, var man sover, dricker vatten osv osv.
Vill bara nämna att det oftast finns på lantrassidan - gotlandsfår, finull. Annonsera efter fjolårslamm i trakten där du bor så får du säkert svar