Alternativ.nu
Djur => Höns => Höns: Sjukdomar och skador => Ämnet startat av: Lövåsen skrivet 16 feb-12 kl 21:34
-
Min Pärla har legat på ägg som skulle kläckas idag. Men när ja kom och skulle fixa mat till dom så hade hon gått ifrån. Förstår jag det för hela redet och äggen kryllllla av svarta äckliga kryp. Tog in Pärla och badade henne men det kryllar på hela henne. Nu ska ja droppa Swift på henne. Sp hon får vila för stackarn är helt slut. Tyckte att dom badat som tokar i sandbadet. Nu vet ja varför. Stackars hönepöner.
-
Var något liknande hos mig i sommras. Visade sig vara bosatta i redena. Brände redeshalmen och skrubba rent redena. Byter redes halmen oftare nu. Har inte fått tillbaka de.
-
Är det inte ovanligt att man får ohyra på vintern?
Trodde det var sommartid som gällde för äckel-krypen :o
-
>:( Gillar inte när de kryper på våra höns! Vi har haft mer röda/gula ohyror. Rensade och såpade och behandlade även hönorna kring området med varmt såpatvätt. Men en av dem blev inte fria. Provade då att lägga några hackade vitlöksbitar i dricksvattnet under några veckor. Hjälpte bra! märker dock att hönorna kunde bli lite lösa i avföringen, men i övrigt mådde de bra och drack gladeligen av vattnet.
Rensa bort allt gammalt strö m m Tvätta av med hett vatten och såpa på hyllor, pinnar m m tvätta även av de områden på hönan som är angripet. I med vitlök i dricksvattnet under en period. Då blir det inte lika mysigt för krypen. Kolla av med jämna mellanrum och se om det hjälper. Vendela PS. Kryp kan sova i hönshusen över ett år och vakna till när det blir varmt och mysigt. En stor och varm höna kanske fick dem att vakna till denna milda vinter?
-
Just det. Vinterkylan sätter stopp för åtminstone kvalstrens aktivitet. Men ett varmt och mörkt rede med maten (blodet) serverat precis intill, det är något annat det. Kvalsterparadis.
-
Förstår jag det för hela redet och äggen kryllllla av svarta äckliga kryp. Tog in Pärla och badade henne men det kryllar på hela henne. Nu ska ja droppa Swift på henne.
Mot loppor o löss.
Swift ??? det har 60 dagars slaktkarens... "tvättas" bort om djuret blir blött.
Flusa är ett mycket bättre alternativ 7 dagars slaktkarens och är vattenfast..
Och inget av dom dödar kvalster utan loppor o löss.
-
Låter som loppor.
Löss lägger mer vitaktiga ägg runt fjäderpennorna..
Har du kort på dom??
Eller kan du rita av hur som ser ut kanske??
/Kvalsterstein
Jag fick stronghold utskrivet av min veterinär när Alfred var dålig.