Alternativ.nu

Övriga ämnen => Ekonomi => Ämnet startat av: Nina K skrivet 20 jan-12 kl 23:34

Titel: a-kassa fråga om byte
Skrivet av: Nina K skrivet 20 jan-12 kl 23:34
Har a-kassa från tidigare yrke och nu funderar ja att gå med i facket i mitt nuvarande yrke då min arbetsgivare ignorerar. Hur går det till. Måste jag byta a-kassa, hur går det till, måste jag börja från börja för att få ersättning vid arbeslöshet?.
Titel: SV: a-kassa fråga om byte
Skrivet av: malarmaster skrivet 21 jan-12 kl 13:19
det skall gå bra att flytta a-kassa från ett förbund till ett annat med bibehållen intjäningstid,många fack har det så att a-kassa o fack inte längre hör ihop, du kan t.ex vara medlem i alfa-kassan  o vara fackmedlem i ngt fackförbund.själv var jag medlem i målareförbundet men hade alfa-kassan då målarna inte längre har någon egen a-kassa utan samkör med byggnads. det är ju dessutom en ekonomisk fråga då avgifterna mellan kassorna skiljer Ulf
Titel: SV: a-kassa fråga om byte
Skrivet av: Lilla Zoo skrivet 29 jan-12 kl 10:44
Om du har en fackligt ansvarig på ditt nya jobb ber du om en lapp för att gå med i facket o då automatiskt även a-kassan, vill du däremot bara vara med i a-kassan måste du ringa till det fack du kommer att tillhöra för att få denna speciella blankett. De hjälper dig då med övergången till den nya a-kassan.
mvh Louise