Alternativ.nu
Djur => Höns => Höns: Raser => Ämnet startat av: Adam96 skrivet 01 jan-12 kl 21:46
-
Hej jag har två st brahma höns som är inne på sin trettionde vecka och har fortfarande inte börjat värpa?! Jag fick för mig att det tar ca 21 veckor för hönsen att börja värpa, eller är jag helt snett på det??
Mvh Adam
-
Tänk på att det fortf. är vinter.. För dom ska värpa behöver dom 14 timmar ljus (?) och värpfoder.. Så antingen väntar du, eller ordnar detta :)
-
Ja dom har 14 timmar ljus hela tiden året runt. och värpfoder äter dom dagligen. Det är det jag tycker är konstigt!!
-
Det kan vara olika gener också...
-
Mmm men jag tycker nio veckor försenat är ganska MYCKET försenat
-
Jag är absolut ingen expert, men är det inte så att Brahma är ett djur som växer lånsamt och kommer igång betydligt senare än andra raset med att värpa bl.a.... Tror det bara är att hålla ut ;)
-
Jo jag tror dom är lite efter dom flesta andra men ändå.. börjar bli lite fundersam. tupparna som är lika gamla har inte börjat gala än heller ?? !
-
Inget ovanligt att brahmahönorna är 8 månader innan de börjar värpa :)
-
Räkna med att de är närmare året när de börjar, brahma är sena.
-
Ok bra då slipper jag gå här och vara orolig för att det är något fel. Tack för hjälpen!
Mvh Adam