Alternativ.nu

Djur => Höns => Övrigt om höns => Ämnet startat av: Fru Björkhammar skrivet 17 nov-11 kl 22:43

Titel: Lägger inga ägg? Några tips?
Skrivet av: Fru Björkhammar skrivet 17 nov-11 kl 22:43
Hejsan en fråga från en novis som nyss har börjat med höns (och upptäckt hur roligt det är :D).

Mina höns lägger inga ägg, finns det ngt jag kan göra för att de ska komma igång? Jag har en liten blandflock bestående av en aracuanablanning(2år) och hennes kyckling kläckt i maj, en hedemora(2år), en worweck(2 år) och en liten chabo kläckt i våras. Den enda som lägger ägg är aracanablandningen. Hon var först på plats att flytta in med sin kyckling, köpte sedan hedemoran och worwecken i september på en hönsbytardag. De sa att de värpte då jag köpte dem men jag har bara fått ett ägg som ngn av den värpte från sittpinnen ner på bajsbrädan.

Är det flytten som gjort att de har kommit av sig? Tycker ändå att de borde ha bott in sig nu de verkar inte stressade eller så. Äter bra och ser friska ut. Förstår att de värper mindre nu under vintern men borde de inte lägga ngt ägg i veckan alla fall. Eller kan de ha lagt av helt för vintern eller kanske för alltid.??
Har funderat på värmelampa behövs det?

Alla tips är välkommna. Det är ju superkul med höns men några ägg då och då hade inte varit fel. MVH Anna[/font]
Titel: SV: Lägger inga ägg? Några tips?
Skrivet av: Travelerhorses skrivet 17 nov-11 kl 22:53
Värpfoder o ljus är det enda jag kan komma på .
Titel: SV: Lägger inga ägg? Några tips?
Skrivet av: Fru Björkhammar skrivet 20 nov-11 kl 19:39
Tack så mkt för tipset. Värpfoder får de ju så de behöver säkert mer ljus.
Titel: SV: Lägger inga ägg? Några tips?
Skrivet av: karsan skrivet 21 nov-11 kl 17:14
Ruggar dom?   De gör mina tre vuxna hönor, medans unghönan född i maj har inte börjat värpa än.  Så sedan sex veckor får jag inga ägg - hemsk abstinens, när man har vant sig med hemvärpta ägg under ett par år. När hönor ruggar värper de inte alls, och det tar månader för dem att rugga färdigt.