Alternativ.nu
Djur => Andra fjäderfän => Kalkoner => Ämnet startat av: baggen79 skrivet 17 aug-11 kl 20:31
-
Dina Bronce kalkoner ser ju nästan precis ut som mina såg en bild på dina utei snön.
Men han som jag köpte dom ifrån sa att de heter Rio grande Bronce san antonio kalkoner som kommer från usa han importerade ägg som e de ja har idag.
Eller vad tror du de heter e det vanliga Bronce? Har bara haft de i tre veckor nu så ja e ny börjare.
Vet du någon som säljer de ja har i södermanland eller i närheten?
-
I USA är det väldigt populärt att svänga till namnen på djur för att det ska låta mer exklusivt.
En vild kalkon ser i färgteckningen i princip ut som en brons. Rio Grande är en av de 6 underarter som finns på vildkalkon på den Amerikanska kontinenten. San Antonio ligger mitt i dess habitat.
Då det i de flesta amerikanska delstater är förbjudet att hålla vilda kalkoner i fångenskap skulle jag gissa att någon har kommit på en bra affärsidé ::)
Det finns mycket som säljs som vildkalkon runt om i världen men väldigt få som egentlige är riktiga vildkalkoner. Dom flesta är vanliga brons... En vildkalkon är mindre än en brons och en vuxen tupp väger ca 5-11 kg motsvarande vikt på en höna är ca3-5,5 kg. Dom flesta Domesticerade raserna är betydligt mycket större.
Du kan läsa om vildkalkoner och tamkalkoner på Wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Wild_Turkey (http://en.wikipedia.org/wiki/Wild_Turkey)
http://en.wikipedia.org/wiki/Domestic_turkey (http://en.wikipedia.org/wiki/Domestic_turkey)