Alternativ.nu

Djur => Andra fjäderfän => Vaktlar => Ämnet startat av: Spookigirl skrivet 01 okt-11 kl 20:20

Titel: Behöver lite råd och tips ang hus samt hage!?
Skrivet av: Spookigirl skrivet 01 okt-11 kl 20:20
Hej alla  :D

Jag håller på att samla kunsakap, råd och tips ang vaktlar. Behöver nu eran kunskap och erfarenhet som hjälp. Vad säger ni om att göra någonting i form av den bifogade bilden till vaktlar? Kan de bo så här? Är det något extra jag bör tänka på? inreder med "naturligt burr"

(Bilden är lånad) men tanken är den samma.
Titel: SV: Behöver lite råd och tips ang hus samt hage!?
Skrivet av: Azoo-Lina skrivet 01 okt-11 kl 21:45
Vaktlar går inte "på plankan" utan är helt marklevande. Deras hus behöver alltså vara i markplan. Ska man göra en sådan stor bur bör det vara gåhöjd i den annars blir det jobbigt att leta ägg... Vaktlar är inte alltid så duktiga att värpa i reden :-\

Vaktlar som bor ute året runt måste ha vind och snöskydd. Ett isolerat hus till dem är också ett måste.


Titel: SV: Behöver lite råd och tips ang hus samt hage!?
Skrivet av: Spookigirl skrivet 01 okt-11 kl 22:34
Joooo jag tänkte sänka huset till markplan utan planka men jag tänkte i de stora hela. "gårdstaket" skall oxå vara täckt så att de blir mer skydd. Jag har en del planer och ideer men tar gärna imot förslag :)