Alternativ.nu
Djur => Andra fjäderfän => Ankor och myskankor => Ämnet startat av: sambolina skrivet 30 sep-11 kl 22:10
-
det är två vita, en med tofs på huvudet och sen är det en vit/grå super fin med tofs på huvudet...den helvita är jag säker på är en pekinge anka, den andra vita med tofs ser lika dan ut fast den har tofs då...den vit/gråa??
nån som vet vad jag ska tro?
vad har tofsar??
har en drake som är blandning mellan svensk gul anka/svensk blå anka....dom är av samma stl så hoppas på att blandningen blir bra nästa vår :-)
-
Vill du sälja pekinghonan är jag spekulant!
-
Kejsarankor är helvita och har hättor. Men blandraser kan ju också ha hättor och för övrigt kan tydligen hätta dyka poppa upp på vilken ras som helst även fast den rasen inte är tänkt att ha hätta (som någon slags "defekt" ::))
Här är en bild på en Kejsaranka iaf. :)
(http://www.rasfjaderfaforbundet.dinstudio.se/files/KEJSARANKA_VIT_94_P_SV_MSTARE_JONAS_CARLEN.jpg)
http://www.rasfjaderfaforbundet.dinstudio.se/files/KEJSARANKA_VIT_94_P_SV_MSTARE_JONAS_CARLEN.jpg (http://www.rasfjaderfaforbundet.dinstudio.se/files/KEJSARANKA_VIT_94_P_SV_MSTARE_JONAS_CARLEN.jpg)
-
ja nä är inte intresserad av att sälja henne tyvärr ;)
ja men så ser hon juh ut den andra ;D som en kejsaranka :) kanske den 3:e är en blandning av dom två ;D eller någe...