Alternativ.nu
Djur => Får => Fårsjukdomar & skador => Ämnet startat av: Eufemia skrivet 27 sep-11 kl 11:28
-
Upptäckte i morse att ett bagglamm har tappat sin ena öronmärke och rivit upp en lång reva i örat.. :'( Naturligtvis var det den som ska säljas och de måste väl ha två märken när de säljs?? Jag antar att örat måste läka innan jag kan tänka på att sätta dit ett nytt märke.
-
Ett öra som klyvits av ett urslitet plastöronmärke brukar sällan kunna märkas om på ett juste sätt..
Flikarna som blir i örat brukar vara för svaga och för tunna att sätta i ett nytt märke.
Du får använda ett micro märke i det örat :)
-
Vi har en tacka som gjort så, rivit upp hela örat. Det har läkt fint, men det går ju aldrig att sätta i ngt nytt märke... Micromärke säger du Rosa, men de fungerar inte i samma tång som de vanliga? Har inte lust att köpa en tång för att sätta i ett enda märke...? :-\
-
Om märket satt i nedre halvan av örat så märk om i den övre delen med samma sorts märke. Det gör inte så mycket att märket inte sitter exakt enligt anvisning. Combi-märken och micro-märken går att sätta i övre delen, horten-märken går att sätta i nedre delen av örat. Skulle köparen av djuret störa sig på det så kan han/hon själv märka om på annat sätt.
-
Det var ett micro-märke. Kan man beställa bara ett märke??
-
Det var ett micro-märke. Kan man beställa bara ett märke??
Ja, man kan beställa ett ersättningmärke.