Alternativ.nu
Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: malarmaster skrivet 27 sep-11 kl 08:24
-
fick tag på en rolig bok från 40-talet,arkitektritade villor. där beskrivs ett hus i Steninge,Halland som har stampad jord som väggar o det är inget litet hus.i boken finns även en kort byggbeskrivning.
det byggdes senare ytterligare 2 hus med samma metod. nu skulle det vara kul o veta ca 70 år senare hur funkade det,finns husen kvar? någon som vet ? Ulf
-
Är det de som omtalas här?
http://www.dn.se/bostad/i-halland-vaxer-det-hus-ur-akerjorden (http://www.dn.se/bostad/i-halland-vaxer-det-hus-ur-akerjorden)
http://www.ekoulf.se/plugins/coppermine_menu/displayimage.php?album=1&pos=3 (http://www.ekoulf.se/plugins/coppermine_menu/displayimage.php?album=1&pos=3)
-
just precis,kul att de byggt fler o utvecklat metoden.hade ingen aning om denna metod innan. tack för hjälpen . ulf
-
Sök gärna på "pisé" och "rammed earth"...
Tekniken har fungerat rätt länge nu och kan kombineras med olika sorters isoleringsmaterial.
-
Sök gärna på "pisé" och "rammed earth"...
Tekniken har fungerat rätt länge nu
Några tusen år om jag inte har fel ;D
FIRST EARTH (1/12) - Uncompromising Ecological Architecture (http://www.youtube.com/watch?v=DuDkfuziZiI#)
En film i tolv delar som tar upp lite allt möjligt men mycket om att bygga i jord, gamla hus byggda av olika tekniker inom jordbyggande.
http://attlevadetlevandelivet.wordpress.com/2011/08/18/bygga-med-jord/ (http://attlevadetlevandelivet.wordpress.com/2011/08/18/bygga-med-jord/)
Blogginlägg om ekobygg och då fokus å att bygga i jord samt två filmer om varför det är så bra att bygga med jord :)
-
Ja, pisétekniken är väldigt gammal. Som att gjuta betong fast man stampar lera/jord i formen. Användes under 1700-talet t ex till några av herrgårdarnas ekonomibyggnader. Ett rel. nytt hus med norske arkitekten Sverre Fehn som formgivare, finns i Mauritzberg vid Bråviken. Den formgivningen verkar dock inte passa så bra, det krävs ordentliga taksprång på ett ler/jordhus.
Men väldigt trevligt att det fortfarande byggs av material som finns på plats.
-
Delar av kinesiska muren byggdes på detta vis... så nog borde väl det kunna fungera.
-
Hans Bulthuis heter Sveriges enda byggmästare som bygger professionellt med denna teknik. Det är han som byggt flera av husen ni läst om.
Han bygger yrkesmässigt snabbt med skjutformar och tryckluftspressar. Men man kan naturligtvis bygga precis som förr med klubbor...
Ev. arrangerar jag kurs med Hans som lärare inom ett par år. Vi har planerat att man då får prova båda teknikerna.
Vi bygger upp en provkarta med olika lerbyggetekniker här på vår lilla gård i Gästrikland. Ännu inget piséhus... men några andra tekniker har vi byggt med. En kurs i fjol, två i år, flera inspirationsdagar genomförda. Både kurser och inspirations- och prova-på-dagar planeras. Nu närmast 4 lördagar i oktober 11.
Välkomna!
-
Perfekt om man ska bygga murar men inte orkar slapa sten eller kopa betongblock. Enkelt att putsa ocksa.
-
Hej! Kan inte låta bli att "svara" på Ulfs fråga om husen från 40-talet. Jag och en klasskamrat skrev en uppsats om just de husen, främst ett av dem. OTROLIGT fascinerande! Vi skrev om den arkitektritade villan, intervjuade dåvarande "frun" i huset. Vi fick tillgång huset, gjorde skadeinventering mm och som jag minns det var det ett MKT välmående hus!! Uppsatsen heter "Hus med väggar av jord" (...och finns på Universitetsbibban...) och jag minns att vi lyckades beskriva husen och tekniken ganska väl (om man får säga det själv? :-[ ) /mia