Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Utfodring => Ämnet startat av: Bubblaren skrivet 25 sep-11 kl 14:04

Titel: Havre som flockats i klumpar
Skrivet av: Bubblaren skrivet 25 sep-11 kl 14:04
Har köpt havre och funderar på om den är ätbar eller inte. Den luktar inte illa men den har flockats sig där små vita korn håller ihop dem. En bekant till bonde sa att det kunde varit flugor som lagt ägg och då är det ingen fara....  Någon annan som har  någon annan teori? Är det okej att ge hönsen? Bonden sa även att höns tål mycket -själv körde han ut "halvdålig" nyskördad säd rakt ut i hönsgården så gick de där och plockade och han sa att de blev aldrig sjuka av det... men det lät väl sådär ändå tycker jag... :( Men vad säger  ni om havren? Tror den är ett år gammal.
Titel: SV: Havre som flockats i klumpar
Skrivet av: olof skrivet 25 sep-11 kl 14:21
Det låter misstänkt likt mina minnen från studentkorridorens mjölbaggsinvasion. Någon sorts skalbaggslarver har nog levt bland havret, tror inte det är något problem att ge till hönsen så länge det inte möglat.
Titel: SV: Havre som flockats i klumpar
Skrivet av: Grimla skrivet 25 sep-11 kl 16:23
Har köpt havre och funderar på om den är ätbar eller inte. Den luktar inte illa men den har flockats sig där små vita korn håller ihop dem. Någon annan som har  någon annan teori?

Kvarnmott?
förekommer  främst  i  torra stärkelserika livsmedel såsom mjöl, gryn, kli, bröd och andra spannmålsprodukter.  Larverna spinner en klibbig silkestråd som orsakar klumpar materialet.
(http://gfx.aftonbladet.se/multimedia/archive/00198/STOCKHOLM-24s01-kva_198249w.jpg)

Jag skulle inte ge det till hönsen bättre med fräsch havre.
Titel: SV: Havre som flockats i klumpar
Skrivet av: Azoo-Lina skrivet 25 sep-11 kl 16:47
Jag hade en sådan jättekatastrof med mott i mitt kök för många år sedan. Damen på Antisimex informerade mig att det var bara att stoppa allt i frysen sedan var det OK att äta  :-X Efter att ha haft flera liter av larver i skåp och tak  så  är man inte så sugen på att koka makaroner som har stått i det skåpet :-X Men som sagt helt ofarligt.

Mina höns fick massor av gröt, gryn och pasta veckorna efter mottkatastrofen! Dom tyckte det var toppen  ;) Jag var glad att jag hade höns för det kändes inte lika hemskt att fodra hönsen med basvaror för 100-tals kronor, som det hade gjort  om man hade slängt allt i tunnan eller komposten.
Titel: SV: Havre som flockats i klumpar
Skrivet av: Grimla skrivet 25 sep-11 kl 16:59
Undra om Anticimex damen skulle ätit sånt själv  ;) :P

Varför jag inte skulle utfodra djursäd som ser ut sådär, är för att det finns skaplig risk att det är angripet av mögel.. sekundär effekt, Aspergillios risk. Eftersom det lagrats i utomhusmiljö till skillnad från det man har inne i skafferiet, det är ju avsevärt bättre hygienisk och torr miljö där.

Men kanske är jag för försiktig  :-[
Titel: SV: Havre som flockats i klumpar
Skrivet av: Azoo-Lina skrivet 25 sep-11 kl 17:06
Undra om Anticimex damen skulle ätit sånt själv  ;) :P
Den frågan ställde jag till henne också! Hon svarade med ett skratt " Aldrig i livet, men jag måste ju ge korrekta uppgifter till våra kunder"
Titel: SV: Havre som flockats i klumpar
Skrivet av: betsla skrivet 19 sep-12 kl 11:09
Å, jag är inte ensam om att ha ovälkomna gäster i skåpen...

Precis sådär ser de ut, de jag har hittat. Dags att koka ihop lite mat till hönsen nu då. Tur att det är ett skåp där jag INTE har allt utan bara lite mjöl å flingor.

Men hur länge ska grejerna vara i frysen innan man kan ge dem till hönsen?