Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Boende/hägnad => Ämnet startat av: Csilla75 skrivet 13 sep-11 kl 20:07

Titel: Hus till 2 små höns
Skrivet av: Csilla75 skrivet 13 sep-11 kl 20:07
Vi går i hönstankar, planen är att skaffa 2 st dvärghöns (av chabo-storlek) för äggproduktion. Eftersom både jag och sambon är dåliga på att snickra tänkte vi köpa färdigbyggt.

Funderar på en sådan här:  http://www.zoosajten.se/kaninhus-p-1210-c-313.aspx (http://www.zoosajten.se/kaninhus-p-1210-c-313.aspx)     Är den lagom stor för 2 små höns tror ni? (storleken enligt hemsidan är 42 x 50 x 43 cm)

Stort tack för alla tips, funderingar.
/Csilla
Titel: SV: Hus till 2 små höns
Skrivet av: TiB skrivet 13 sep-11 kl 20:24
Nej för Bövfelen!  :o
Det finns minst en tråd här om hur usla dedär lådorna är, regnar in i och.........Förresten, var ska ni ställa hönsfoder, snäckskal och allt annat som behövs och vill has?

OCH VAR SKA NI HA ALLA DE ANDRA HÖNSEN NI KÖPT NÄR NI BLIVIT HÖNSTOKIGA SOM ALLA VI ANDRA?  ;D

Bygg ett riktigt hönshus där man kan gå in och pyssla med dom små liven. Där ni får plats med lite annat som behövs. Arkitekturen behöver inte va mer invecklad än som i ett ordinärt 2-mans utedass. Rött med vita knutar, ett fönster. Vi har t.o.m. skippat gardinen.

Den där lådan är ju lagom till värprede.
Titel: SV: Hus till 2 små höns
Skrivet av: mr_snifer skrivet 13 sep-11 kl 20:40
Och ganska viktigt, sittpinnar! Kanske blir lite svårt att få plats med?
Titel: SV: Hus till 2 små höns
Skrivet av: Travelerhorses skrivet 13 sep-11 kl 20:48
Köp nåns begagnade lekstuga då är det klart ju  ;D
Titel: SV: Hus till 2 små höns
Skrivet av: TiB skrivet 13 sep-11 kl 20:51
Köp nåns begagnade lekstuga då är det klart ju  ;D

Ånäääääääääääääää !! Ett hönshus blir aldrig riktigt klart, inte vårt iaf  ;D I år har det blivit mer sittpinnar, en förlossningssal ett ruvrede till m.m.
Titel: SV: Hus till 2 små höns
Skrivet av: Travelerhorses skrivet 13 sep-11 kl 20:52
Tyst nu! ::) så du inte skrämmer bort dom från hönsvärlden  ;D
Titel: SV: Hus till 2 små höns
Skrivet av: TiB skrivet 13 sep-11 kl 21:00
Tyst nu! ::) så du inte skrämmer bort dom från hönsvärlden  ;D

Skräms inte jue! Är så snäll såååååååååå!  o:)
.........men vet ju hur det blir. Fick avliva gamla värphybriden i förrgår och nu vill jag ersätta henne med 3. ::)
Titel: SV: Hus till 2 små höns
Skrivet av: Travelerhorses skrivet 13 sep-11 kl 23:02
Jo jag började med ett litet hönshus o har nu ....(räknar) 4st + ett ankhus o behöver minst två till som jag ska fixa iordning snart .
Titel: SV: Hus till 2 små höns
Skrivet av: Csilla75 skrivet 14 sep-11 kl 21:46
Oj, tack för alla svaren, trodde aldrig att jag skulle få såpass häftiga respons...  :-[
 "Lådan" var tänkt att ha som kryp-in för hönsen att sova i på natten, hönsfoder o diverse skulle finnas framför "huset" i en "för-gård" (en skyddat del med plank på bägge sidorna och tak innan själva utedelen). Men jag fattar poängen, den är för liten, punkt slut .  :)  Får tänka om helt enkelt....
/Csilla
Titel: SV: Hus till 2 små höns
Skrivet av: Travelerhorses skrivet 14 sep-11 kl 22:56
Som sommarstuga tror jag det kan funka bara bra men på vintern vill du ha lite större , annars får du ta in dom *s*