Alternativ.nu

Odling => Frukt & bär => Ämnet startat av: Cizzila skrivet 08 sep-11 kl 16:02

Titel: Vad tusan är det här för bär?
Skrivet av: Cizzila skrivet 08 sep-11 kl 16:02
Hittade några skumma bär i min trädgård idag. Bären liknar hallon och även buskarna. Smakade lite försiktigt på dem och dem smakade väldigt beskt.
Kan inte ladda upp nån bild men nån kanske har en aning.
Titel: SV: Vad tusan är det här för bär?
Skrivet av: Annamax skrivet 08 sep-11 kl 16:32
Omogna björnbär? ;D Är nog bra med en bild. kan bli svårt annars...
Titel: SV: Vad tusan är det här för bär?
Skrivet av: ylvak skrivet 08 sep-11 kl 16:36
Omogna björnbär?
Stickiga grenar omöjliga att forcera utan helställ och handskar. Men ljuvligt goda när de är mogna.
Titel: SV: Vad tusan är det här för bär?
Skrivet av: Gronavagen skrivet 08 sep-11 kl 16:48
Kan vara massor.

Tayberries
Är de låga kan det vara stenbär.

Men mest troligt är att det är rosenhallon, de är inte speciellt goda.
Titel: SV: Vad tusan är det här för bär?
Skrivet av: Cizzila skrivet 08 sep-11 kl 17:21
Nä inte omogna björnbär =D Dessa är juh röda och stora. Ser lite ut som fiskrom på utsidan.
http://s1110.photobucket.com/albums/h447/cizzila/?action=view&current=SAM_0618.jpg (http://s1110.photobucket.com/albums/h447/cizzila/?action=view&current=SAM_0618.jpg)

http://s1110.photobucket.com/albums/h447/cizzila/?action=view&current=SAM_0618.jpg# (http://s1110.photobucket.com/albums/h447/cizzila/?action=view&current=SAM_0618.jpg#)!oZZ2QQcurrentZZhttp%3A%2F%2Fs1110.photobucket.com%2Falbums%2Fh447%2Fcizzila%2F%3Faction%3Dview%26current%3DSAM_0621.jpg
Titel: SV: Vad tusan är det här för bär?
Skrivet av: Gronavagen skrivet 08 sep-11 kl 17:47
Skulle nog gissa på tayberry (vet inte vad de heter på svenska).
Titel: SV: Vad tusan är det här för bär?
Skrivet av: ieenilorac skrivet 08 sep-11 kl 17:50
Men bladen ser inte alls ut som en hallonsläkting, tycker jag. Bättre bild på själva växten vore bra. Är inte säker på att det är ett ätligt bär. Det finns några giftiga bär som ser ut ungefär som hallon i bäret, men växten är helt annorlunda. Kommer inte på nu vad de heter.
Titel: SV: Vad tusan är det här för bär?
Skrivet av: Jan lindgren skrivet 08 sep-11 kl 20:12
Hej!
Jag tycker att de ser ut som jordgubbshallon alternativt vinhallon. De jordgubbshallon jag smakat var mest neutrala i smaken inte beska. Jag behöver en bra bild på plantan för att kunna gissa arten.
MVH
Jan
Titel: SV: Vad tusan är det här för bär?
Skrivet av: Cizzila skrivet 08 sep-11 kl 20:52
Tack för att ni tar er tid iaf. Jag ska försöka rensa lite imorgon så att man får en bättre bild på plantan. Har precis köpt ett hus där trädgården har varit orörd i3 år så det växer lite allt möjligt lite överallt.