Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Utfodring => Ämnet startat av: Skränge skrivet 02 sep-11 kl 22:12

Titel: Höklipp?!
Skrivet av: Skränge skrivet 02 sep-11 kl 22:12
Hej,
fick en ide om att man kanske skulle ut å plocka rönnbär för att frysa och ge i vinter... (läste i en tråd om att någon gav rönbär under säsong)  Ska man frysa dem och ta upp å tina isf eller är det bättre att försöka torka dem??

Har också för mig att jag läst att man ger hö och då sönderklippt/hackat, hö till höns ?? köper man isf färdigklippt hö eller hackar man det själv ??? Stämmar det eller ger man bara frön/foder/säd till dem under vintern ( sommartid äter de ju gräs )


Titel: SV: Höklipp?!
Skrivet av: Travelerhorses skrivet 02 sep-11 kl 22:31
Nu har jag ju hästar oxå så mina höns får det som faller ur balarna o ligger på golvet .
Men kolla om du har nån i närheten som du kan få köpa "bosset" som faller ur balarna på skullen då det innehåller alla proteinrika löv .
Annars kan du ju köpa en bal hö från nåt hästställe ,,kostar ca 1-3kr kilot .
Titel: SV: Höklipp?!
Skrivet av: Jennyt skrivet 02 sep-11 kl 22:34
Om du har plats i frysen kan du ju frysa bären..... om inte, torka dem ;)..... men det är inte nödvändigt att tina dem innan du ger dem till hönsen. Bara du tänker på att inte ge dem för mycket kall mat när det är kallt i hönshuset..... då blir de ju liksom kalla innifrån oxå :-X

Jag använder hö till mina hästar och då får alltid hönsen böset.....om jag ger dem halm så får de den hel..... de går och pickar och krafsar och har en massa sysselsätting..... verkar jobbigt att klippa höet o:)

...... ååååhhh.... du hann före.... jaja jag postar ändå....
Titel: SV: Höklipp?!
Skrivet av: Travelerhorses skrivet 02 sep-11 kl 22:38
Jag tänker plocka rönnbären efter första frosten tänkte jag o sen passa på o torka i ugnen nån dag då jag ändå bakar .
Titel: SV: Höklipp?!
Skrivet av: Sirpa skrivet 02 sep-11 kl 23:23
Hej,fick en ide om att man kanske skulle ut å plocka rönnbär för att frysa och ge i vinter... (läste i en tråd om att någon gav rönbär under säsong)

Har du hittat Rönnbärstråden?  :)
http://www.alternativ.nu/index.php?topic=11813.0 (http://www.alternativ.nu/index.php?topic=11813.0)