Alternativ.nu

Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: Vilderness skrivet 11 aug-11 kl 08:27

Titel: golv - vanlig såpa första varvet?
Skrivet av: Vilderness skrivet 11 aug-11 kl 08:27
Vi håller på med renovering och turen har nu kommit till sovrummet... jag har tagit bort den gamla mattan från 30-talet och tagit fram det vackra obehandlade trägolvet. Golvplanken är gjorda av granar som stod precis bakom husknuten, och har legat där orörda under mattan sedan huset byggdes 1931.

Det kommer dröja ett tag innan vi kan åka och handla vit golvsåpa, då vi har lång väg till färghandel och liknande och därför väntar tills det är annat som ska handlas på en gång...

Kan jag skura det med vanlig såpa (dvs bara vanligt skura med kallt vatten och lite såpa i) och eller bör jag bara dammsuga och låta det vara tills vi har varit och köpt specialsåpan? Det jag först och främst funderar på är om jag förstör den vackra ljusa färgen om jag skurar det på vanligt vis?

(http://www.otobecool.se/house/sovrum/sovrum1.jpg)

(http://www.otobecool.se/house/sovrum/sovrum3.jpg)

(http://www.otobecool.se/house/sovrum/sovrum2.jpg)


Titel: SV: golv - vanlig såpa första varvet?
Skrivet av: bua skrivet 11 aug-11 kl 18:09
Vill du hålla golvet riktigt vackert så beställ Gysinges linoljesåpa/golvsåpaväldigt bra tycker jag och du behöver inte vänta eftersom du får den hemskickad. http://www.gysinge.nu/ (http://www.gysinge.nu/)
Titel: SV: golv - vanlig såpa första varvet?
Skrivet av: Vilderness skrivet 11 aug-11 kl 19:35
Så jag kan alltså inte torka av det med vanligt vatten och såpa nu första varvet efter slipningen?

(och vänta måste jag ju, det tar ju tid att leverera  ;))
Titel: SV: golv - vanlig såpa första varvet?
Skrivet av: ylvak skrivet 11 aug-11 kl 20:29
Vilket jättefint golv! Det ser ut att bli jättefint! Med den typ av maskin ni använder är det väldigt lätt att få gropar i golvet. Det finns maskiner att hyra i färgaffär som är riktigt bra.

Såpa, typ Grummes, är bara en mycket utspädd variant på såpa och gjort på annan olja(ofta tallolja el hampaolja)

Ex Gysinges, men alla byggnadsvårdbutiker har nån typ av såpa som passar till skurgolv har ett högt PH(lut-aktiga) och väldigt feta. Du kan nog använda vanlig såpa men den ger ingen "skurgolvs-behandling" Köp stor förpackning - såpa har många användningsområden och man kan aldrig ha för mycket på lager;)

Lägg istället mattor som skyddar tills ni fått fatt i såpa. Gysinge skickar jättesnabbt men har svindyr frakt.

Grangolv blir bara ljusare och gråare ju fler ggr ni skurar. Får en sidenmatt avstötande yta. Skippa det vita pigmentet om ni vill ha traditionellt skurgolv. Med vitt i ser det laserat ut.
Titel: SV: golv - vanlig såpa första varvet?
Skrivet av: bua skrivet 12 aug-11 kl 11:54

Lägg istället mattor som skyddar tills ni fått fatt i såpa. Gysinge skickar jättesnabbt men har svindyr frakt.

Skippa det vita pigmentet om ni vill ha traditionellt skurgolv. Med vitt i ser det laserat ut.
Skippa det vita pigmentet om ni vill ha traditionellt skurgolv. Med vitt i ser det laserat ut. Så sant som det är sagt!
Titel: SV: golv - vanlig såpa första varvet?
Skrivet av: Vilderness skrivet 13 aug-11 kl 08:45
Tack för era svar!

Jag har beställt linoljesåpa nu och i väntan på den så har jag skurat golvet några gånger med vanlig såpa. Skadar det inte så kan det ju lite skydd i alla fall tänkte jag, och om inte annat så blir jag ju åtminstone av med slipdammet :)

Maskinen funkar bra, jag har redan slipat två golv (golvet ser ut så på ovanvåningen i hela huset  ;D och än så länge har det inte blitt nån grop eller buckla i alla fall :) Då vi köpte huset var det halvvägs renoverat överallt, trappan till ovanvåningen riven och borta och med en utbyggnad som inte är klar så vi har ärligt talat inte riktigt råd med sådan lyx som att hyra riktiga golvslipmaskiner och annat, även om det är billigt för varje enstaka sak så att säga...

Men det börjar så sakteliga ta sig, och vi är väldigt nöjda med hur det har blivit hittills, även med små medel.
Titel: SV: golv - vanlig såpa första varvet?
Skrivet av: ylvak skrivet 13 aug-11 kl 10:11
golvet ser ut så på ovanvåningen i hela huset  ;D
Det ser jättefint ut! Lycka till!
Ni vet själva det viktigaste? Skura med kallt vatten!
Titel: SV: golv - vanlig såpa första varvet?
Skrivet av: Annamax skrivet 13 aug-11 kl 10:57
Vill bara varna lite för att täcka golv med mattor etc... Jag har en ljus hammarsiluett på mitt golv efter att ha lämnat en hammare på golvet, någon dag, och resten av det obehandlade golvet mörknat en aning i solen... Ska du täcka det så täck ALLT! Det mörknar mycket fortare än man tror när det står obehandlat.
Titel: SV: golv - vanlig såpa första varvet?
Skrivet av: Vilderness skrivet 14 aug-11 kl 02:06
jepp, skurar bara med kallt vatten och har inte lagt några mattor nånstans, då det är ett stort fönster på söderväggen :)
Titel: SV: golv - vanlig såpa första varvet?
Skrivet av: Sophie på Södergården skrivet 15 aug-11 kl 16:52
Gysinges såpa är riktigt bra men också dyr. Samma såpa fast till halva priset kan du hitta hos Ovolin eller hos Klassiska Byggvaror som även de skickar hem till dig.

Den är tillverkad på samma ställe och det enda som skiljer är att Gysinges luktar mandel och de andras luktar svagt av citron. Man kan använda vanlig såpa (fast man ska undvika den gröna som kan färga golvet om man har otur) men man får inte ett lika snabbt resultat och man får arbeta mer för att få govlet rent. Linoljesåpan är fet vilekt är bra för golvet, det är inte vanlig såpa men den skadar inte på något sätt.

Om man vill snabba på resultatet på ett obehandlat golv kan man skura varje dag under några veckor för att på sätt och vis mätta golvet, ju oftare man gör det i början desto snabbare får golvet en smutsavvisande yta. Man kan också ha i mycket såpa när man skurar vilket även det gör att man får snabbare resultat.