Alternativ.nu
Övriga ämnen => Meka => Ämnet startat av: Moraggarn skrivet 08 aug-11 kl 18:10
-
Ska köpa en Lada Niva. Ska ha den som jaktbil och skogsbil i första läget. Har en på g och som det troligtvis blir affär på. Det är en 87:a. Nybes med blankt papper och ser jättefin ut sånär som en rostig skärmkant. Har nån här på forumet några erfarenheter av dessa ryska "kultbilar" och har ni några råd och tips att dela med er av? Jag tackar på förhand
-
Ha med dig slägga och spett så kan du laga det mesta som kan tänkas gå sönder under färd ;)
-
good luck and you need it!!! ;D på den tiden jag körde bilorientering fanns ett team som körde niva,man hittade dem alltid längs banan mekande med något. mig veterligen kom de aldrig runt en bana o i mål.Tips: ha alltid med verktygslåda,ståltråd o silvertejp,extra vatten till kylaren o ett oändligt tålamod så kommer du iallafall några mil. obs ha alltid några extra rotorer med då de har en konstig förmåga att pulvriseras (beroende på extremt dålig kvalite på bakeliten) kvalite,nu fick jag till det.körde själv en Vaz en sommar på tidigt 80-tal.ja, körde o körde mest var det att putta bil o gå. och den var relativt ny då.måste vid sidan om trabant vara världens sämsta bil. Ulf
-
måste vid sidan om trabant vara världens sämsta bil. Ulf
Långt efter trabanten, långt efter.
Och trabanten har bl.a. fördelen att man enkelt själv kan ta ut motorn utan någon lyftanordning.
-
Satan va positiva ni var då ;D
-
De e lugnt, Niva e en bra bil, med förvånansvärt bra förmåga att ta sig fram. Speciellt med lite fetare däck å en aning höjning ;D
Kvaliten är givetvis inte som en trehundratusenspänns löjlig Audi. Men enkel mekanik och acceptabel kvalité :D
-
Långt efter trabanten, långt efter.
Och trabanten har bl.a. fördelen att man enkelt själv kan ta ut motorn utan någon lyftanordning.
har också kört trabis.en kompis köpte en fabriksny efter att öst fallit, 5000:- o en gammal på köpet.den gamle behövdes för att visa att det var en "gammal" bil då det inte gick att rega den i sverige annars,något med avgaser ::)vi använde den några gånger men den stod mest still då den var hopplös att köra.kändes ungefär som en gammal hästvagn men utan häst. ulf
-
1990 hade jag en 1980 års Niva som jag körde med i ett par tusen mil utan några större problem, det var en rolig bil.
-
jag har haft 2lada nivor.. den ene stod i skogen ett halvår men startade på ett 5dels varv på motorn trots att batteriet nästan var slut i 15minusgrader.. klättrade bra som fan och fin att dra stock med.. sen ramla kardanaxeln ur i ett surhål pga att bakaxeln flyttats en halvmeter bakåt.. blev till att fästa baxaxeln med spikhålband och en rejäl träkloss på insidan golvet.. den andre jag hade vart trimmad med weberförgasare och gick typ i över 100km/h luktade fan... dessa bilar är väl något underdimensionerade i materialet men jävligt skojsiga att leka med.. när jag skulle sälja holkarna kom några spekulanter som skulle köra ner dem till transylvanien och klättra i berg med dem :D
-
Det största problemet brukar ju vara rost, men har man tur och hittar ett exemplar som fick en ordentlig rostskyddsbehandling när den var ny så är det bara att gratulera.
Svensksålda Niva har innerskärmar från ca 1982 och framåt så de klarar sig bättre i frampartiet än de allra äldsta.
Kvaliteten på all mekanik verkar ha försämrats med tiden, Niva från tidigt 80-tal och fram till kanske '84-85 klarar sig bra men på nyare exemplar verkar det vara ständiga problem med framför allt dåliga kullager, kardanknutar och drivknutarna i framaxeln.
Den enda svaga punkten "invändigt" i motorn är kamkedjan, man ska se upp om den börjar rassla eller om man konstaterar att sträckaren har gått till ändläge.
Fram till ca 1993 hade Niva förgasare, elektroniskt styrd ihop med lambdasond och katalysator från 1989 och framåt. Den är en licenstillverkad gammal Weberkonstruktion som brukar fungera bra så länge klåpare håller sig borta från den. Dock kan membranet i accelerationspumpen börja läcka.
89'or och senare är ofta billiga för att de har blivit underkända för HC-utsläpp vid besiktningen och ingen lokal klåparverkstad har lyckats fixa problemet. Ofta beror det på att klåparna i fråga inte har klarat av att läsa innantill i verkstadshandboken om hur tomgångsinställning och sånt ska göras.
Tändsystemet var gjort på gammalt sätt med brytare fram till 1988, sedan blev det ett brytarlöst system. Ett vanligt fel som kan leda till att motorn går "oförklarligt" dåligt och/eller drar mycket bränsle är att fjädrarna för tändförställningsmekanismen har töjt sig så att centrifugaltändförställningen börjar redan under normalt tomgångsvarvtal. Om man tar av fördelarrotorn ser man fjädrarna, den av dem som har tunnare tråd ska vara sträckt när motorn står stilla och om man vrider förställningsmekanismen för hand ska den bestämt fjädra tillbaks till ändläget. Kollar man tändläget med stroboskoplampa kan man prova att sänka tomgången så långt att motorn knappt går och sedan öka den sakta, inställningsmärket ska inte börja röra på sig förrän motorn har kommit upp till 1000-1200 varv/min.
På 90-talet har kvaliteten blivit ännu mer slumpmässig, bl a har elfel beroende på dåligt material (kontaktfjädrar som böjer sig, lättsmält plast i säkringsdosan som flyter bort vid minsta tendens till varmgång osv) blivit alldeles för vanliga.
Värmekranar är förbrukningsvara, de brukar börja läcka varvid framsätespassageraren får het glykol på fötterna.
-
Det blev en hel del matnyttig info tusen tack ska ni ha. Åker ev. och kikar på en 87a till helgen som ser mkt bra ut på de bilder jag fått. Den är nybes. utan anm och den enda rost som finns är skärmkante vänster bak. Begärt pris är 10000 men det kan nog gå att göra någon krona på detta. Positivt är också(tycker jag) är att jag får med en reservdelsbil och den ska det vara en hel del användbara grejor på. Det var väl karossen som var i dåligt skick på den
-
Ett ställe som är värt att kolla efter rost och sprickor är bakluckan. Den rostar såklart längst ned, och så kan det bli sprickor på sidorna, dels där gasfjädrarna sitter fast och dels vid eventuella hål för rostskyddsbehandling. Blir det riktigt illa med sprickor kan bakluckan vika sig eller bakrutan trilla ut.
Det slog mig att ytterligare ett vanligt fel (om man struntar i att byta bromsvätska regelbundet) är att tryckbegränsningsventilen för bakbromsarna fastnar ihop. Det märks tydligt när man försöker bromsa i halka, då låser sig bakhjulen bara man tittar på bromspedalen om man inte har spärrat mellandiffen.
Kryp gärna in under bilen och rucka, bryt och bänd på kardanaxlarna för att hitta glapp i kardanknutarna eller utgående axlar från fördelningslådan. Om fördelningslådan läcker olja (mycket vanligt) så kolla att det finns olja kvar i den innan du kör någon längre sträcka, den rymmer bara en halvliter!
-
Jag har en 87 som jag andvänder till det mesta,drar upp traktorn som fastnat,drar helstam i skogen mm.Den som påstår att det är en dålig bil,vad skulle vara bätte.Rosten har jag motverkat genom att spruta linolja i alla skrymslen o vrår.Den har överlevt en Mitzubitshi eller hu fasen dom stavar,och snart en Subaru.
Det gjordes en jämnförande test med andra 4WD,det som var sämst med Nivan var komfort och farten.Att många 4WD är just stadsjeepar,visade sig rätt så snart.Det är ju lite snopet att en Ryssbil för 100 tusen,slår en Yankey bil för en mille.Sedan att man behöver en stor verktygslåda,är förmodligen ett påstående från en icke ägare av Niva.Det jag har haft krångel med är knutkorsen,och skivbromsarna fram,samt upphängningen av avgassystemet.Som sakt va den har snart gått 40 000 mil,och många mil som traktor.Hitta en bättre o billigare så kontakta mig,för Subarun har snart gått 35 0000 mil och är på upphällningen.
-
En Niva med en ATV timmerkärra borde ju vara ett mkt bra och FRAMFÖRALLT!!! billigare alternativ till en ATV, för framkomligheten borde ju vara om inte bättre så absolut inte sämre, samt att du har en kupé och varmt och skönt samt plats för en del pryttlar till skogsarbetet. Ju mer jag tittat och funderat dessto mer har jag insett vilken fantastiskt användbar och kul liten bil detta är.
-
Har nu fått lite mer info om den Niva jag kollat på. Nybes. utan anm. Nyskattad. Nytt drag. Koppling+urtrampningslager bytt för 600mil sedan. Rostig skärmkant vänster bak i övrigt ren från rost. Får med en komplett res.delsbil,+mkt övriga reservdelar utöver den. Allt detta för 10 papp. Låter som en god affär om det blir någon, det var en som var före och skulle komma och kolla på den till helgen. Han hade aldrig kört eller knappt hört talas om Niva tidigare,så håll nu tummarna för att han blir så chockad över upplevelsen att han inte köper den ;D
-
Finns ett kul Niva-forum på svenska http://www.lada-niva.se/ (http://www.lada-niva.se/)
-
Gick med där för någon dag sedan.....MYCKET!!! kul där
-
köp bilen.. 10000 för en besiktigad är ju bra..skit i rost..det är det mekaniska som är viktigt.. hellre en bra rostig bil än en nylackad skrothög ;)
vart finns bilen? om du inte köper den så gör jag det om den finns hyfsat nära...
-
I Finspång står finns pärlan
-
Nä för tusan jag köper den.........Namn o Telefon till ägaren,så kommer jag med en gång.
Jag sålde en för 15 000,som var obesiktad och i taskigt skick,köparen var jättenöjd.Så detta är ett fynd,det kan jag lova dig.
-
Ja priset verkar vara mkt bra. Har fått napp på en till för 7000:- minus lite grann. Men den är ju inte på långa vägar i närheten av den andra vad gäller skicket. Det enda som var bättre på denna var däcken, de var lite större och "grovnabbade" ;D. Men jag hoppas verkligen att han som ska kolla före mig inte vill köpa. Det vore "tölit"som fan!!!
-
Visst det stämmer att ryssbilar kräver en del kärlek.
Men överdrivet mycket nääää inte alls. Hur kan jag vara så säker på detta? det är inte för inte jag kallas nivamats i Offroadvärlden.
Dåså vad är Nivans svaga punkter.
- Främre drivaxlarna gillar inte för mycket fäste helt plötsligt för då får dom för sig att smälla av.
- diffklumpen fram får ibland för sig att lossa i skruvförbandet upp till infästningarna. Av med mutter/ bult rengör gängorna och på med gänglåsning.
- fördelningslådans infästning mot karossen. muttrarna gängar lös sig här oxå. Gänglåsning! Skulle bulten se skadad ut så skär av den pch montera en genomgående i stället. Ignoreras detta så knäcks öronen av = DYRT och jobbigt att byta
- Knutkorsen är förbrukningsvara = biltema och de som passar till Amazon
- Sen e det rosten
- Kamkedjan, när den börjar låta så byta alla delarna till den för att slippa problem.
- Vinter slå K-sprit i tanken så slipper man problem med att det fryser i förgasaren.
- Är det en 4 växlad låda så passar LADAs 5 växlade låda det innebär lägre 1:a och högre 5:a
- Håll koll på armarna i 4 linken till bakaxeln Infästningar rost i dessa och att dom lirar lätt. dom brukar sätta sig men om man sprutar på en krypande rostlösare så kommer dom att släppa. När du gör detta så bör bilen vara torr ett par dagar.
Nuförtiden så åker jag inte niva men funderar allvarligt på att köpa en nyare då det är en trevlig bil med enormt mycket attityd och enkel och väl beprövad teknik som de flesta klarar av och förstår. Det krävs att man har med en verktygslåda för att lösa småproblem längs vägen men det hadde man med till dom flesta andra bilarna av de årsmodellerna som du skriver om.
Lycka till som niva ägare.
-
- Kamkedjan, när den börjar låta så byta alla delarna till den för att slippa problem.
Jag hade en Vas Lada för massa år sedan där kamkedjan var helt uttänjd.
Så vad gör man med en bil som man betalat 300:- för.
Jo man plockar ut kamkedjespännaren och kapar av den för att sedan förlänga den en bit. ;D
Så att man kan spänna kedjan igen. ;D
Gick bra i några få månader innan spännaren gick av. :'(
Jäklar vad det skrammlade från kedjan. ;D
När jag hade tankat på macken och startade bilen så kom det en gubbe springandes och viftade med armarna.
Så jag sopade i växeln och åkte. Han försökte genskjuta mig över en gräsmatta fortfarande vilt viftande med armarna.
Så jag log och vinkade tillbaka. ;D
Tror nog att han svor långa ramser efter den språngmatchen.
Han måste ha tyckt att jag var en riktig dåre som inte stannade bilen direkt.
Körde 8 mil på 2 dagar utan kamkedjespännare innan jag fick tag på en annan billigt bil.
Sen blev det skroten.
-
Hur gick det? Köpte du Nivan?
I sånna fall, grattis! Du kommer säkerligen inte att ångra dig :)
Om inte, så har jag en finfin Niva -97 som jag har insett att jag behöver sälja nu pga av studier och kommande STORA renoveringar av huset. Så jag behöver hålla i slantarna och skaffa en bensinsnålare bil. Tyvärr.
Militärgrön och har gått under 10 000 mil, gick igenom besiktningen sist utan anmärkningar och med beröm.
Emelie
-
Hur gick det? Köpte du Nivan?
I sånna fall, grattis! Du kommer säkerligen inte att ångra dig :)
Om inte, så har jag en finfin Niva -97 som jag har insett att jag behöver sälja nu pga av studier och kommande STORA renoveringar av huset. Så jag behöver hålla i slantarna och skaffa en bensinsnålare bil. Tyvärr.
Militärgrön och har gått under 10 000 mil, gick igenom besiktningen sist utan anmärkningar och med beröm.
Emelie
Kosta?
-
Nu har jag huvudbry!!! Jag startade denna tråden när jag fick napp på en jäkligt fin Niva 87:a. Lite detaljer kan ni läsa om den i tidigare inlägg. Det var en kille före mig som skulle kolla på den, men blev det ingen affär där så skulle säljaren höra av sig till mig direkt. Dagarna gick och så kontaktade jag säljaren som sa att han inte längre ville sälja bilen pga separationsångest. FAN!!! Besvikelsen var stor. Men skam den som ger sig tänkte jag och fortsatte leta Nivor i prisklassen 5000-10000:-, men herregud vilka bilar.......Ingen var ens att tänka på att försöka göra iordning för en besiktning. Maskinellt var dom ok, så det var bara att tuta och köra men jag ville ju ha en att även köra på landsväg...lagligt. Började ju inse att denna ickesålda Nivan för 10 papp hade vart ett fynd. Men inga sådana fanns och jag lade planerna åt sidan. Plötsligt häromdagen får jag ett mail där jag får frågan om jag fortfarande ville köpa Nivan....Samma pris 10000:- med den skillnaden att nu var den också skattad!!! Tänkte svara: JA FÖR FAN JAG KÖPER DEN!!! Men så funderade jag ett steg längre.....Varför vill han helt plötsligt sälja den igen?! Är det nåt fel? m.m m.m. Lite info jag fått är att han kan vara lite velig. Han har tidigare haft bilen och sålt den OCH sen köpt tillbaka den.....Tyder ju på att bilen är bra....men sen vill han sälja, men ändrar sig, för att nu nån månad senare hux flux ändå sälja!!!!!!!! Hur skulle ni gjort i detta läge? Är jag nojig som tror att det är nåt som är fel...Kanske bara är så att han är velig och inte vet vad han vill.
-
Släng ur dig frågan i detta forum ;)
de kan ju verkligen den bilen
http://www.lada-niva.se/ (http://www.lada-niva.se/)
-
Även denna kanske kan vara av intresse för er som älskar denna bilen ;)
http://www.blocket.se/jonkoping/Lada_Niva_4x4_37376763.htm?ca=17&w=1&last=1 (http://www.blocket.se/jonkoping/Lada_Niva_4x4_37376763.htm?ca=17&w=1&last=1)
eller denna ;)
http://www.blocket.se/ostergotland/Suveran_4_hjulsdriven_vinterbil_36465123.htm?ca=17&w=2 (http://www.blocket.se/ostergotland/Suveran_4_hjulsdriven_vinterbil_36465123.htm?ca=17&w=2)