Alternativ.nu

Odling => Frukt & bär => Ämnet startat av: LillaY skrivet 01 aug-11 kl 19:53

Titel: Hjälp med hallon
Skrivet av: LillaY skrivet 01 aug-11 kl 19:53
Jaha, då kommer här ännu en fråga från en som inte har nån som helst erfarenhet av fruktträd och bärbuskar  :-[

Jag har massor med rotskott vid mina hallonbuskar som jag skulle vilja flytta, men jag är inte säker på hur jag ska göra. Om jag ändå ska igång med detta vill jag ju göra rätt ;D

Hur mycket ska man gräva upp? Bara roten eller ska jorden runtom med också?

När på året är det lämpligt att ta tag i saken?

Bra tips på annat jag ska tänka på?

Förbarma er över en stackars bondjänta som går vilse i hallonsnåren ;)
Titel: SV: Hjälp med hallon
Skrivet av: mita67 skrivet 01 aug-11 kl 20:05
Det räcker med rotsystemet. Jag har flyttat plantor och gett bort hela sommaren, men välj gärna regninga dagar. Då torkar inte rötterna så fort. Lycka till!!
Titel: SV: Hjälp med hallon
Skrivet av: LillaY skrivet 01 aug-11 kl 20:14
Det räcker med rotsystemet. Jag har flyttat plantor och gett bort hela sommaren, men välj gärna regninga dagar. Då torkar inte rötterna så fort. Lycka till!!

Tack! :D

Kom på en fråga till...finns det nån "regel" om hur stora (höga, långa) skott man ska ta?
Titel: SV: Hjälp med hallon
Skrivet av: Nedley skrivet 08 aug-11 kl 23:44
Helst tjocka som en blyertspenna eller tjockare. Gräv upp och stoppa i en plastpåse direkt, skydda från uttorkning. Plantera någon annanstans och vattna rejält efter.

Lycka till!