Alternativ.nu
Odling => Frukt & bär => Ämnet startat av: victor_dalarna skrivet 22 jul-11 kl 14:54
-
Hej
Kan man leva på att odla och sälja havtorn till grossister/uppköpare i Sverige, alltså inte själv förädla till marmelad, jucie, te o.s.v.
Någon som vet hur mycket man får betalt, hur det går till, hur man kommer igång med ett sånt projekt?
Kan man få bidrag någonstans ifrån för att komma igång, och hur stora kostnader är det i början?
Jag äger inte ett öre, bara en dröm nämligen.
Inte heller tänker jag försöka komma upp i några högre inkomster per år, bara så man klarar livhanken...
-
Tror inte ens du behöver odla dem.
Gå med i nån naturskyddsförening som har tillträde till Pepperholm (Öresundsbron mellanlandar där) och se till och plocka som bara den. För nåt år sen revs det bort en massa buskar för att havtornen inte skulle ta över ön helt.
Annars växer det frodigt längs vissa kustremsor.
-
Haha nja nu drömmer du nog lite i överkant...havtorn är inte riktigt som att plocka blåbär och lingon i skogen och sälja till grossister ;D
-
Du får klippa av kvistar med frukt på, stoppa i frysen och peta av i fryst skick.
Men havtorn så det räcker och blir över finns det. På Pepparholm.Och på stranden vid Ishöj söder om Köpenhamn. Bl.a.
-
De förädlade sorterna har långa bärskaft som man skördar mekaniskt, genom att skaka med en maskin eller genom att suga av bären. Men eftersom det finns stora odlingar i Polen och Baltikum, så är det dem som du måste konkurrera med.
-
Därför man ska satsa på självodlande sorter ;)
-
Mina havtorn är phaenimej självodlande! Rymmer ut i hela gatan & växer upp genom asfalten. De var hur tama som helst i början. >:(
Å så är det inte att klippa hur som helst, bären kommer på 2-årsskotten.